Театър ВЕСЕЛ с награда от фестивал в Сибир
Театър ВЕСЕЛ с награда от фестивал в Сибир / снмка: ВЕСЕЛ

Куклен театър ВЕСЕЛ представи Велико Търново и България на международния фестивал „На гости на „Арлекин" в Сибир. Куклената трупа реализира своето пътуване до град Омск в Русия с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура" при Министерство на културата. В продължение на 10 дни търновските театрали общуваха с колеги от Япония, Индия, Иран, Полша, Русия, Китай, Украйна, Босна и Херцеговина, Италия, Франция, Испания, Финландия и Канада.

Куклен театър ВЕСЕЛ очарова публиката със своята премиера на руски език на емблематичния си спектакъл „Храбрият оловен войник". Освен двете договорени представления - фестивално и за зрители, поради големия интерес търновските кукленици изиграха и извънреден спектакъл за семейна публика. На тържествената церемония за закриване на фестивала Куклен театър ВЕСЕЛ бе удостоен със специалната награда на спонсора на фестивала  - Летище Омск. Наградата е връчена от генералния директор М.Л. Берман.

Фестивалният афиш предложи богата палитра от над 20 запомнящи се представления от три континента - спектакли по текстове на Гогол, Шекспир, Ал. Грин, К. Гоци, Андерсен, М.Супонин, Р.Диас, М.Вишнек, В.Хао. Гран-при на фестивала получи „Шинел" на ДКТ - Воронеж (Русия). Театърът-домакин бе удостоен с награда „За най-добър актьорски ансамбъл" („Сън в лятна нощ"), а Областен куклен театър  Пенза (Русия) - с награда „За най-добър режисьор" („Зимна приказка").                                                                                                                                           

Омск е вторият по население град в Сибир (1 млн. и 400  хил. жители), разположен на бреговете на р. Иртиш и р. Ом. Градът с тривековна история е населен от руснаци, казаци, украинци, немци, татари, белоруси, башкири, евреи и др. Нефтохимическа, полиграфическа, машиностроителна, военна и хранителна промишленост оформят икономическия профил на Омск, който е и важен транспортен възел с аерогара, речно пристанище и е част от Транссибирската магистрала.

В Омск са събрани уникални музейни колекции, представени в множество музеи, както и произведения на изобразителните изкуства. В града своята многобройна публика имат  Държавната филхармония, Камерен симфоничен оркестър, Държавен цирк, както и осемте театъра - няколко драматични, Музикален театър, Младежки театър и Куклен театър „Арлекин".

Театър „Арлекин" е един от водещите куклени театри в Русия, основан през 1936 г. От 2005 г. театралната трупа работи в уникална сграда, построена под патронажа на губернатора на Омска област Леонид Полежаев. Пететажният театрален дворец е с три зрителни зали, музей на куклите, зимна градина с декоративни птици, детска сладкарница, ресторант, две зали за изложби и пресконференции с аквариуми. Творческите, техническите и административните специалисти на театъра (над 200) разполагат с репетиционни зали, студио за звукозапис, ателиета за кукли, за бутафория, за декори, както и шивашки цех. Актьорският ансамбъл от 25 творци, от които шестима заслужили артисти, е ръководен от главния режисьор на театъра засл. деятел на изкуствата  Борис Саламчев. В репертоара на театъра има над 40 спектакъла за деца и възрастни, много от които представени на театрални форуми в Европа и Азия.

Международният фестивал  „На гости на „Арлекин" е естествен резултат от активната творческа дейност на културната институция. Изпълнителният директор на фестивала и директор на театър „Арлекин" засл. деятел на културата  Станислав Дубков  за трети път организира истински празник не само за омските зрители, но и за участниците и почетните гости на фестивала. Куклениците от Омск са част от УНИМА - първата обществена международна организация в световната история на театъра.