От Четири лапи настояват за промени при търговията на отровни вещества
От Четири лапи настояват за промени при търговията на отровни вещества / снимка: Дарик-Благоевград, архив


Необходими са спешни промени в режима на търговия и употреба на отровни вещества предвид зачестилите случаи на тровене на животни, при които вече има и пострадали хора, сигнализират от организацията на защита на животните ЧЕТИРИ ЛАПИ. Вчера в Гоце Делчев жена изпадна в кома, а домашният ѝ любимец почина, след като опитали от подхвърлена примамка с отрова.

„В момента ситуацията е такава, че всеки може да придобие силна отрова срещу гризачи или вредители – продават се свободно дори на открити пазари,” обяснява д-р Марина Иванова от ЧЕТИРИ ЛАПИ. „Макар да съществуват ограничения за част от препаратите, контролът е занижен. Имаме сигнали и за нелегален внос на забранени препарати като стрихнин. Тъжното е, че имаме добри закони, но на насилието над животни все още не се обръща нужното внимание от страна на разследващите, макар да е очевидна връзката с насилието над хора. Още по-тревожно е, че получаваме сигнали за населени места, в които е практика бездомните животни периодично да се унищожават с отровни примамки, като в повечето случаи полицията бездейства. Явно трябва да се стигне до нещастен случай като този в Гоце Делчев, за да решат, че трябва да се вземат мерки.”

От началото на годината ЧЕТИРИ ЛАПИ са получили десетки сигнали за отровени животни, като най-тревожни са от Силистра и Сандански за системно тровене на животни в двата града, с. Долна Липница (общ. Павликени), с. Баничан (общ. Гоце Делчев), с. Крайници (общ. Дупница). В повечето от тези случаи полицията или е отказала разследване, или не е констатирала данни за престъпление въпреки многото свидетели. Проучване на сигналите за отровени животни сочи, че основните препарати, които се използват, са препарати за растителна защита (фосфороорганични и карбаматни пестициди) и отрови за гризачи. При пестицидите има известни ограничения за търговия и употреба, като контролът се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. Препаратите срещу гризачи са със свободна продажба, макар да са изключително опасни и за хората.

„Всяка година хиляди животни стават жертви на отровители. Не става въпрос само за бездомни животни, а за домашни, диви и дори защитени видове,” продължава д-р Иванова. „Класическите случаи на употреба са няколко: саморазправа с бездомни кучета и котки; междусъседски конфликти относно присъствие на домашни животи; разхвърляне на примамки от ловци за чакали и друг вреден дивеч и тровене на хищни диви птици от гълъбари. Не ми е известно досега да има поне един задържан и осъден за това.”

От ЧЕТИРИ ЛАПИ ще търсят съдействие на институции като МВР, МЗХ и омбудсмана за приемането на пакет от мерки, които да ограничат използването на отровни примамки. От организацията ще настояват за затегнат контрол по сега действащия режим на търговия с отровни препарати, изготвяне на ясни процедури при разследване на случаи на отровени животни, регистрационен и лицензионен режим при търговия с всички отрови, пълна забрана на търговия с отровни вещества на открити пазари и в неспециализирани магазини и контрол на интернет пространството, където основно се разпространява информация за видовете отрови и начинът им на противозаконна  употреба и придобиване. Също така, трябва да има високи санкции за общините, които не предприемат законови мерки за намаляване на бездомните животни и по този начин стимулират тяхното увеличаване и саморазправата с тях.