Антоанета Стефанова загуби в тайбрека с 0.5 на 1.5 точки от украинката Ана Ушенина, и по този начин отстъпи в битката за световната титла по шахмат при жените в руския град Ханти Мансийск.
Двете играха тайбрек, след като не успяха да се победят в редовните партии. Тайбрекът започна с две бързи партии – 25 минути плюс 10 бонус секунди за ход.
И в първата партия от тайбрека също завърши реми, като Стефанова бе с белите фигури, а срещата приключи на 89-я ход.
Във втората обаче Ана Ушенина имаше предимство, а накрая българската шахматистка бе притисната и от времето, и не успя да изкопчи реми с черните фигури. Партията приключи на 94-тия ход, и Ушенина я спечели, с което взе и световната титла.
Тайбрекът бе наблюдаван от президента на Международната федерация (ФИДЕ) Кирсан Илюмжинов и от боса на Европейския шахматен съюз Силвио Данаилов. Илюмжинов похвали и двете финалистки за това, че са дали пример на мъжете как в шахмата трябва да се бориш до последно.
Ушенина, която записва името си като 15-ата световна шампионка в историята, ще получи короната на церемония по-късно днес. Новата шахматната кралица ще бъде наградена също с чек за 60 000 долара, а Стефанова ще прибере половината от тази сума.
Българката стана световна шампионка в Елиста (Русия) през 2004 г. Сега в Сибир по пътя си към финала тя отстрани Марина Романко, Чжу Чън, Моника Сочко, Мари Себаг и Харика Дронавали.
Съгласно правилата на ФИДЕ, украинката Ушенина ще защитава титлата си догодина в мач срещу Ифан Хоу, която се явява победителка в серията Гран при на ФИДЕ 2012. Срещата трябва да се състои през септември 2013 г.