Младите иноватори Иван Иванов и Василен Цветков
Младите иноватори Иван Иванов и Василен Цветков / Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“

Ученици от Варна разработиха проект, който позволява управление на земеделски обработваеми площи, цветни градини и декоративни растения в закрити помещения. На практика това означава, че можем да се грижим през телефона си за растенията вкъщи, докато сме на почивка.

Автори на проекта „Интелигентно земеделие“ са двама 11-класници от Математическата гимназия – Иван Иванов и Василен Цветков. Неотдавна високотехнологичната им разработка бе отличена с награда от Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) в Брюксел. Там младите варненски учени успяха да се срещнат  и с европейския комисар по наука и иновации Карлос Моедас, разкри Иван пред Дарик.

Работата по „Интелигентно земеделие“ отнема на двамата ученици около година. В момента младите иноватори насочват усилията си към превръщане на проекта в реален пазарен продукт, чиято цел ще е улесняване на процеса на поливане и подобряване качеството на градините. 

Иван Иванов и Василен Цветков с научния си ръководител Елеонора Павлова
Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“

Това обаче не е единственият пожънал успех проект на ученици от  Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“. Преди няколко години възпитаникът на гимназиятаХристо Стайков създаде устройство, което регистрира неравностите по пътя. Кутията със сензори, монтирана в автомобил, класифицира уличните дупки според големината им в степен от 1 до 8.

Сайт преброи 880 дупки във Варна, наградиха го два пъти

След това Стайков проби в САЩ с Ipod приложение, което показва връзката между математиката и картините на Мориц Ешер - холандски художник, известен с равнинните изображения на невъзможни в триизмерното пространство фигури. Мултимедийният продукт вече се ползва в редица американски училища. А днес Христо е студент в  американския университет в Йейл.

Варненски ученик проби в САЩ с изобретение

Преди няколко години друг ученик от МГ - Димитър Мирчев, разработи приложение за мобилни телефони, с което варненци могат да следят в реално време автобусния трафик във Варна. VarnaBus бе достъпен за безплатно теглене.

Математика, облечена в красива дрешка

Така описва работата на своите възпитаници Елеонора Павлова. Тя е научен ръководител на млади таланти от 9-и до 12-и клас, основно момчета. Работят по различни проекти, но са като един екип, споделя  преподавателят по информационни технологии.

В момента младите учени от Математическата гимназия разработват няколко проекта, сред които приложение за мобилни телефони, следящо здравето на потребителя. На база събраните данни  от  ежедневната дейност, приложението ще предоставя  идеи на потребителя как най-добре да организира времето и подобрява здравето си.

Мобилните технологии са доста важна част от живота ни. Навлизайки все повече и повече, могат да подобрят много ежедневието ни, смята младият иноватор Иван Иванов.

Математиката пък е изключително важна, тъй като създава у учениците последователен и аналитичен начин на мислене, споделя менторът на младите учени Елеонора Павлова.