Галина Стоянова
Галина Стоянова / община Казанлък
Кметът на община Казанлък Галина Стоянова  внесе за разглеждане по комисии доклад със своите три предложения за по-социална политика в общината.  „Целим да покажем, че в общинския бюджет има място за политика, която да допринася за отглеждането и образоването на децата и го правим не с популистки мерки, а разумно и отговорно. Защото ние гледаме на грижата за децата, тяхното възпитание и образование като на двустранен процес – Община и родители“, посочи кметът.

Стоянова предлага едногодишна финансова помощ за всяко новородено дете в община Казанлък с постоянен адрес, чиито родители се осигуряват и не получават социални помощи. Тя ще бъде формата на ваучер на стойност от 500лв. за необходимото количество памперси за отглеждането на новороденото през първата година. Ще бъде разработена ясна процедура, с конкретни изисквания към родителите, като например да са навършили 18 години, поне единият от двамата да има постоянно жителство на територията на община Казанлък най-малко за последните 3 години, да имат средно образование, да не са с прекъснати здравни осигуровки. Ако семейството има повече от едно дете, другите да посещават детска градина или училище, според възрастта, да е имунизирано по Националния имунизационен календар.Родителите ще могат да кандидатстват за еднократната финансова помощ през цялата година, а максимално скоро по Закона за обществените поръчки ще бъде обявена процедура за избор на изпълнители за ваучерите.

Останалите предложения са: намаляване с 50% на купона за храноден на децата от 10-месечна до 3-годишна възраст в Детска млечна кухня, който сега е 1 лев до символичните 0,50 лв., увеличаване с 50% на стойността на един храноден на децата в детските ясли и детските градини за сметка на Общинския бюджет, за да се хранят децата от 3 до 7 години с още по-качествените продукти за тяхното здраве.

В Казанлък работи единственото в цяла България Общинско предприятие „Кухня-майка, в т. ч. дейност „Детска млечна кухня“, което осигурява хранене на децата от 10-месечна възраст до 7-годишна на територията на цялата община. За 4 години предприятието доказа икономическия ефект, прозрачност и засилен контрол върху разходите по отношение храненето на децата в детските ясли и детските градини, като същевременно качеството на предоставяната услуга бе значително подобрено. От началото на м. ноември 2019 г. бе извършена промяна на Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения. С промените се цели да се хармонизират условията за хранене на децата с най-новите европейски изисквания, за да се избегне затлъстяването и детското меню да стане максимално разнообразно: с повече кисело мляко и млечни продукти, пълнозърнести храни, свежи плодове и зеленчуци. Промените налагат завишаване на средствата, необходими за закупуване на хранителни продукти за нуждите на Общинско предприятие „Кухня-майка, в т. ч. дейност „Детска млечна кухня“, но Община Казанлък не само няма да завиши стойността за един ден престой в детска ясла/детска градина, а ще намали стойността на един купон за храноден на дете, ползващо услугата „Детска млечна кухня“ от 1,00 лв. на 0,50 лв.

Новите мерки, които Кметът Галина Стоянова предлага целят да стимулират раждаемостта, да задържат младите хора в училище до получаване на средно образование, да задържат образовани семейства в община Казанлък, както и да привлекат нови.  „Ако в първия мандат работихме основно за инфраструктурата – трудоемко и скъпо начинание, във втория – в сферата на образованието, то в третия мандат няма да отстъпя от желанието си да работим за децата и младите хора“, заяви Стоянова.