Шахклуб Плевен ХХІ е с двама шампиони от Морско конче
Шахклуб Плевен ХХІ е с двама шампиони от Морско конче / снимка: личен архив

Шахматен клуб "Плевен ХХІ" има двама шампиони от провелия се наскоро в Златни пясъци детски шахматен турнир "Морско конче". Шампионатът е най-дълголетното състезание по шах за деца у нас и се провежда за 34-та поредна година. Участниците в турнира са имали съвсем малка почивка след отборните шампионати в Боровец, където момчетата на клуба до 16 год. станаха шампиони, а отбора до 12 год. взе бронзовите медали.

Шампионите от Плевен са 8-годишния Давид Цветанов и 12-годишния Дарио Дерешки. И двамата тренират при мс Христинка Илиева в СКШ "Плевен ХХІ". Давид се пребори за победата си с четирима представители на силната школа на ЦСКА, побеждавайки последователно двама медалисти от държавния шампионат по класически шах в тази възрастова група. Без загуба плевенският талант спечели убедително първото място с 6 точки от 7 партии в групата с 24 участници. В последния кръг му бе достатъчно реми срещу републиканския шампион Петър-Делян Шентов от ЦСКА. Шентов остана с половин точка по-малко и взе сребърния медал. Трети е съотборникът му Стефан Райков.

Само през август Давид Цветанов печели втора шампионска титла. Две седмици преди това в Боровец той стана шампион на страната по ускорен шах до 8 години. Ден по-рано взе бронзов медал на отборното първенство до 12 години, където игра успешно срещу по-големите състезатели.

Дарио Дерешки очаквано стана шампион в своята възрастова група, в която бе фаворит сред 34-мата участници. Той се наложи убедително с 8 точки от 9 партии. Втори е Владимир Петров от Столичен център по шахмат, трети е Румен Николов от ЦСКА.

В групата до 14 години Иван Гарнизов е втори с равен брой точки с победителя - столичанина Захари Крумов, който се състезава за "Спартак Плевен ХХІ". Пети е Кристиян Янков от "Плевен ХХІ". Плевенчанинът Васил Кръстев взе бронза при юношите до 16 години.

Още един медал за плевенския клуб донесе 10-годишната Никол Илиева. Тя взе бронза, като нейната възрастова група игра общ турнир с 12-годишните момичета. За Никол това е второ отличие за един месец след сребърния медал от държавния шампионат по ускорен шах.