knjaz rostovskij
knjaz rostovskij / dariknews.archive
„Потомък съм на човека, който подписа мирния договор между Турция и Русия. Чрезвичайно важна е личността на княз Алексей Борисович Лобанов Ростовски, който като опитен дипломат включва три пункта от Санстефанския договор, който факт дава възможност 6 месеца по-късно за създаване на независимо Княжество България и първата българска конституция така, че живеете в тази страна, благодарение на хитростта на тоя дипломат и на тоя договор.
Този факт, за съжаление е малко известен в България. Защо? Защото Русия влезе в тази война съвършено неподготвена“.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Това каза княз Никита Лобанов-Ростовски по време на даряването на Регионален военноисторически музеи - Плевен на четири ценни литографии от 19-ти век, които по негова идея изненадващо бяха съпроводени с картина, показваща подписването на Константинополския мирен договор между Русия и Турция в края на януари 1879-та година от княз Алексей Борисович Лобанов-Ростовски от Руска страна.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Княз Никита Лобанов – Ростовски продължи:
„Русия не беше подготвена за война – нямаше флот, защото Кримската война я лиши от него, хазната беше празна, нямаше армия и войници. Как може тогава Русия да обяви война на Турция? Просто по емоционални причини на диктатора, император Александър Втори. Като всемогъщ, той прочете доклада за Априлското въстание и беше толкова възмутен, че написа на корицата на доклада само две думи: „Освободете България!“. Никой не му се възпротиви и да каже: „Ваше Величество, не можем да влезем във война – нямаме пари в хазната“.
Започва война, Русия губи 140 000 души и загуби войната, защото когато ген. Гурко влиза в Цариград и се чуди как да го окупира, Англия обявява на Русия, че ако войската влезе в Истанбул, обявява огън и обявява война на Русия. Русия не е в състояние да поеме това, съгласява се и войската не влиза. Англия спечели единствената война в своята история без да бъде използван един куршум. Поради това в Англия има 24 улици на името на Плевен, в Лондон те са четири. Лайтмотивът ми е – това е спомен за това, което се е случило преди 140 години. Русия изгуби войната и даде възможност за създаване на независима България“, каза князът.
Директорът на Регионален военноисторически музей - Плевен, Емилия Зорнишка благодари на княз Никита Лобанов - Ростовски и му връчи сертификат за дарение.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Зам.-кметът на Плевен Стефан Милев също благодари на дарителя за ценната придобивка, която князът предоставя на Плевен и посочи, че е много важно гостите на Панорама "Плевенска епопея - 1877-1878 г." да бъдат запознавани с подробностите около подписването на мирния договор.
knjaz rostovski
dariknews.archive

Румен Петков, който е бивш кмет на Плевен и лидер на ПП АБВ, изказа своята благодарност към патриотизма на княз Никита Лобанов-Ростовски, като допълни, че за княза Родината е България, а отечеството Русия. Петков припомни респектиращия начин, по който Плевен отбеляза 140 години от освобождението си. Той отбеляза, че през следващата 2019-та година предстои честването на два юбилея - 140 годишнината от датата 9-ти февруари – подписването на Константинополския мирен договор, който подпомага изграждането на Княжество България, и 7-ми юни – 140 години от установяване на дипломатически отношения между Княжество България и Руската империя.
Княз Никита Лобанов-Ростовски не пропусна да отбележи, че Румен Петков е човекът, открил Плевен за него.

В коментар за Дарик относно забвението на Константинополския договор, Румен Петков каза:
„В мирови мащаб се налага Санстефанският мирен договор, след това и Берлинският мирен договор, които смачкват България и една от големите причини е, че Русия губи войната. България печели свободата си, но Русия губи войната и затова Константинополският мирен договор, който всъщност връща България на политическата сцена се смачква, защото той отчита факта, че ген. Гурко не влиза в Цариград.  
След това – по Съветско време, по една или друга причина, дали за да не се обострят отношенията с Турция, дали поради икономически интереси, дали заради това, че Съветският военно-промишлен комплекс проби в Турция, винаги почитта тук е била най-голяма, но Константинополският мирен договор в една или друга степен е бил загърбван и прави чест на княза, че говори за тези неща, без да прави спекулация с родовото си участие“.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Литографиите от 19-ти век, които княз Никита Лобанов-Ростовски подари на Регионалния военноисторически музей в Плевен са подлистник-приложения на английските илюстровани издания - The Graphic и Илюстровани Лондонски новини.
Първата литография от вестник „График” е от 15-ти декември 1877 г., брой 573. На нея са изобразени „Позициите на генерал Гурко и турците по време на руската атака през ноември 1877 г.” и „Над облаците” – ген. Гурко и русите на Балканите. Към тях има кратки пояснителни бележки: Генерал Гурко и войници; Резерва; Руска батарея; Руснаци; Отряд сапьори.
Под второто изображение: Войниците на генерал Раух; Турците напускат позициите си; Стрелци на позиция; Казаци наблюдават битката.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Втората литография от вестник „График” е от 26 януари 1878 г.,  брой 426 със заглавие „Русите на генерал Гурко на балканите -  „Спускане по хълма”.
knjaz rostovski
dariknews.archive

Третата литография е озаглавена „Войната. Руският император дава цигари на пленени турски войници в Зимница”, но не е известно от кой илюстрован вестник е. Анотацията под изображението е на английски език.

knjaz rostovskij
dariknews.archive

Четвъртата литография е с четири изображения и е публикация на вестник „Илюстровани Лондонски новини” от 1-и декември 1877 г. Четирите изображения са озаглавени: „Зима, турска армия, офицерски землянки”, „Зима, при Плевен, мразовито утро”, „Свищов, зимен лагер, доставки”, „Руска землянка при Плевен – рано сутрин”.
Под литографиите се чете текст „специален художник”.
knjaz rostovski
dariknews.archive

knjaz rostovski
dariknews.archive

knjaz rostovski
dariknews.archive

knjaz rostovski
dariknews.archive