Анатоли Атанасов спечели шахматната Купа “Евроинс” за 2010
Анатоли Атанасов спечели шахматната Купа “Евроинс” за 2010 / DarikNews.bg

Анатоли Атанасов от "Плевен ХХІ" спечели шахматната Купа "Евроинс" за 2010 г. Той оглави генералното класиране със 71 точки. Втори е съотборникът му Михаил Николов с 57 точки. Следват Кристиян Янков и Мартин Дяков с по 56 точки, като Дяков е играл в 3 от 4-те турнира. В четирите турнира от единствената плевенска шахматна верига се включиха 72-ма състезатели на възраст от 6 до 75 години.

Генералното класиране стана известно след последния за тази година турнир, проведен в събота и неделя в шахклуба на бул. "Скобелев" 20. С най-висок ЕЛО коефициент бе Даян Нинов от Враца - 2 194. Сред участниците от Плевен, Враца, Благоевград и Велико Търново бе и многократната шампионка и участничка в световни и европейски първенства Цвета Галунова. Безапелационен победител сред 23-та участници в "А" група" стана Мартин Дяков, който спечели всичките си 7 партии. Втори с 5,5 т. е Емил Шукин, трети - Михаил Николов с 5 точки. Четвърто-седмо място поделят Анатоли Атанасов, Даян Нинов, Симонета Иванова и Дарио Дерешки с по 4,5 точки.

Михаил Николов взе наградата до 14 години, Анатоли Атанасов е първи в групата до 18 години. Сред ветераните призът завоюва Иван Василев с 4 точки, а при 10-годишните победител стана Давид Цветанов с 3 т. Най-малкият участник в "А" група бе Стилиян Нановски, който взе 1 точка, допълват от "Плевен ХХІ".

В "Б" група участваха 14 деца. Там убедително се наложи Владимир Върбанов от НУ "Христо Ботев", който спечели 7 точки от 7 възможни и получи за първото си място купа-шахматен офицер, книга и грамота. Втори е Никола Ненков с 6 точки, трети - Тони Тодоров с 5 т.  Грамота получи и най-малкият участник в групата - 6-годишният Кристиян Григоров, който завърши надпреварата с 3 точки.