Внимавайте с пиротехническите изделия и спазвайте противопожарните мерки
Внимавайте с пиротехническите изделия и спазвайте противопожарните мерки / Дарик радио,архив

Еуфорията в новогодишната нощ предизвиква у много хора желание да изстрелват пиратки, бомбички, фойерверки. Това удоволствие може да бъде споделено с децата, без да им се  разрешава сами да ги изстрелват или палят.  По-безобидните пиротехнически изделия от рода на бенгалския огън също могат да бъдат опасни, ако попаднат в близост до леснозапалими материи ( завеси, завивки, елхови клонки). Хвърлените през терасата бомбички и бутилки  могат да повредят паркирани пред сградата автомобили, да наранят минувачи ... Абсолютно недопустимо, незаконно  и много опасно е емоционалната приповдигнатост да бъде изразявана чрез  стрелба с ловно, газово или нарезно оръжие.

 Ще бъдат проверявани отоплителните съоръжения, електрически уреди, вентилационни инсталации, противопожарни уреди и съоръжения.
Месец декември е наситен с празници,  свързани със събиране на  големи групи от хора в питейни и увеселителни заведения, туристически и културни обекти и др. В стремежа си да отговорят на очакванията на клиентите и да увеличат печалбите си, някои собственици допускат надвишаване на максималния капацитет в обектите, което при липса на допълнителни мерки би затруднило успешната евакуация на хората при инциденти.
В тази връзка противопожарните служби започват засилени проверки на обектите, в които ще се провеждат тържества.   Служителите на Районните служби за пожарна безопасност и спасяване ще проверяват състоянието на отоплителните съоръжения, електрически уреди, вентилационни инсталации, противопожарни уреди и съоръжения.
Освен постоянно съществуващите обекти, на проверка ще подлежат и разкритите с разрешенията на общините временни базари и щандове за продажба на храни и напитки.
От Районните служби за пожарна безопасност и защита на населението се обръщат към гражданите със следните превантивни съвети:

1. Да не се оставят елхите и други горими материали в близост до източници на запалване (свещички, бенгалски огън, отоплителни, нагревателни уреди и др.), на разстояние по-малко от 1 метър.
2. Не оставяйте елхите без наблюдение с включени по тях различни светещи елементи.
3. Да се използват само стандартни светещи елементи, отоплителни и нагревателни уреди.
4. Не хвърляйте безразборно фойерверки, бенгалски огън и други пиротехнически средства. Те са предназначени за използване на открити и безопасни места.
5. Под никакъв предлог не допускайте деца сами да си играят със свещичките, бенгалския огън и др. фойерверки.
6. Да не се оставят домакинските уреди продължително без наблюдение, да не се покриват с дрехи, хартии и други горими материали.
7. При използване на ел. уреди да се има предвид опасността от претоварване на ел. инсталациите.
8. По време на празненствата в детски градини, училища и други обществени места вратите на изходите да са отключени и пътищата за евакуация да са свободни.
9. Отоплителните уреди на твърдо гориво да са разположени на разстояние най-малко 50 cm от горими материали.
10.  В никакъв случай да не се разпалват печките с леснозапалими течности (бензин, нафта и др.), тъй като това е опасно за хората и води до пожар, съобщават от ОД на МВР Кюстендил.