Solar Impulse 2 полетя над Тихия океан
Solar Impulse 2 полетя над Тихия океан / снимка: Guliver/Getty Images

Революционният самолет „Слънчев импулс 2” (Solar Impulse 2), който няколко пъти бе спиран малко преди излитането си от Япония, този път излетя от Нагоя. Екипът и привържениците на проекта се надяват на постоянно добро за презокеанския полет време.

Швейцарският пилот Андре Боршберг, който е на 62 години, вдигна самолета от летището в централната част от Япония в 3.00 ч. местно време (21.00 ч. бълг.време). През следващите пет дни и пет нощи той ще е сам в кабината на слънчевия самолет, който трябва да долети до Хаваите.

„Опитваме се да намерим начин да стигнем там, но е разумно да не се надхвърлят определени граници”, бе казал Боршберг, след поредно отменено излитане. „Времето е толкова нестабилно над Тихия океан”, добави тогава той. Според друг член на екипа е „изключително трудно да се предскаже времето в 5-дневен хоризонт”.

Самолетът кацна принудително в Нагоя и стоеше там от 2 юни заради дъждовния сезон в Япония. Той тръгна от Нанкин в Китай към Хаваите, но трябваше да се откаже да продължи полета заради непреодолим за слънчевия самолет облачен фронт.

Самолетът „Слънчев импулс 2” веднъж вече поемаше за най-амбициозния етап от околосветското си пътешествие, но след това се наложи да изчаква във въздуха над Япония и в крайна сметка да се приземи там.

Самолетът, който използва само слънчева енергия, доказа вече, че може да остане денонощно във въздуха, ако през деня има достатъчно слънце и изработената от фотоволтаичните панели енергия от предния ден се съхрани в акумулаторните батерии.

Полетът над Тихия океан по първоначален замисъл трябваше да продължи 8500 км.

По време на полета няма възможност за междинно кацане, но в случай на извънредна ситуация пилотът има парашут, малка спасителна лодка и запас от продукти.

Слънчевият самолет стартира околосветското пътешествие на 9 март 2015 г. в Абу Даби. Той вече беше в Оман, Индия, Мианмар и Китай. Сегашното прелитане ще продължи шест денонощия. След спиране на Хаваите самолетът ще се отправи за Финикс и Ню Йорк. След като преодолее Атлантическия океан, самолетът ще спре в Южна Европа и Северна Африка и ще се върне в Абу Даби.

Размахът на крилата на „Слънчев импулс 2” е 72 м, теглото - 2,3 тона. Повърхността на самолета е покрита със 17 200 фотоволтаични елемента, които произвеждат енергия за движението на електромотор, за другата апаратура, и за заряд на батериите, от които може да се черпи през нощта за полета, но и за отопление на пилота в случай на нужда. Максималната скорост, с която се движи, е 140 км/ч.

Източник: БГНЕС