Разработиха имплант, който може да замести донорското сърце
Разработиха имплант, който може да замести донорското сърце / Thinkstock/Getty Images

Сътрудници на Научноизследователския институт по патология на кръвообращението /ННИИПК/ " Е. Н. Мешалкин" съвместно с Института по теоретична и приложна механика /ИТПМ/ "С. А. Христианович" към сибирското отделение на Руската академия на науките са разработили имплант за изпомпване на кръвта от едната част на сърцето в другата. В бъдеще той може да замени донорското сърце, съобщи за ТАСС директорът на ННИИПК "Е. Н. Мешалкин" академик Александър Карасков.

"Предвижда се принципно ново решение, което ще е по-естествено за организма. Нашият аналог ще позволи да бъдат минимализирани тежките усложнения като тромбоемболиите. . . Този прибор ще може на практика напълно да замени донорското сърце", твърди академикът.

По негови данни апаратът ще е два пъти по-лек от вносния аналог /150 г вместо 300 г/. Неговата задача е да изпомпва кръвта със скорост до 7 литра в минута. Имплантът ще е подобрен аналог на прибора, измислен от американски механици от НАСА и изпълнен в Германия.

Малко моторче, което изпомпва кръвта, ще се имплантира в тялото, точно под сърцето. От стомаха ще се извежда кабел, който се включва към акумулатор и други устройства, необходими за работата на помпата.

Новият имплант е създаден за хора, страдащи от сърдечна недостатъчност. Той е необходим на пациентите, които очакват да им бъде присадено сърце, на такива, при които тази операция е противопоказна заради възрастта или са на етап оздравяване - докато сърцето не се справя с натоварването.

Източник: БТА