Спомен от Бургас: Стана експлозия и всичко се изтри от паметта ми
Спомен от Бургас: Стана експлозия и всичко се изтри от паметта ми / снимка: Impact Press Group, архив

Гилат Коланги, която загуби съпруга си Ицик в терористичното нападение в България, разказва за първи път за тежките мигове на атентата в интервю за израелското военно радио, съобщава израелският сайт israelnationalnews.com

Коланги бе сериозно ранена в терористичното нападение срещу автобуса с израелски туристи през юли в Бургас. „Възстановявам се бавно, нещата се оправят. Опитвам се да не мисля за нападението във всекидневния си живот, но няма как от време на време да не се сещам за него”. Тя си спомня последното изречение, което произнесъл съпругът й: „Гилат, качи се в автобуса и ни запази места”. Тя казва, че думите му още отекват в главата й. „Всъщност така той ми спаси живота. Той остана долу, точно до терориста”.

По-нататък тя си спомня: „Качих се на първото стъпало на автобуса, в главата ми премина някаква мисъл, но не й обърнах внимание. Погледнах наляво и повече не помня нищо. Стана експлозия и всичко се изтри от паметта ми. Следващото, което си спомням, е болницата в София. Там ми дадоха успокоително и когато се събудих, видях върху себе си завивка със знака на израелската болница Беилинсон” в израелския град Петах Тиква.

Гилат Коланги нарича лечението в България „непочтително” и хвали поведението на лекарите в болницата Беилинсон. Тя критикува министрите от израелското правителство и депутатите в Кнесета, защото никой от тях не отишъл на погребението на а съпруга й, отбелязва БТА.

Израелският сайт напомня изявленията на израелски официален източник пред в. „Ню Йорк таймс”, че израелското разузнаване има доказателства, че в терористичното нападение са замесени терористи от Ливан. Два месеца преди атентата телефонните разговори между Ливан и България зачестили и се увеличили особено много в трите дни преди атаката, добавя израелският сайт.

На 18 юли около 17.30 ч. беше взривен автобус с израелски туристи. При кървавата баня загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса, който е българин, и още един човек, за когото се предполага, че е извършил атентата. При инцидента бяха ранени над 30 души. В разследването на българските власти оказват помощ техни колеги от Израел и САЩ.

Атентатът предизвика широк медиен и обществен отзвук по света. Израелските официални власти обвиниха за атентата Иран и неговите помагачи от ливанската шиитска организация „Хизбула”. Пентагонът също заяви, че трагедията носи почерка на „Хизбула”, но все още е твърде рано да се правят окончателни заключения.