Сесилия Малмстрьом: Няма страна в ЕС, която да не е засегната от корупция
Сесилия Малмстрьом: Няма страна в ЕС, която да не е засегната от корупция / снимка: Reuters

Няма страна в Европейския съюз, която да не е засегната от корупцията. Това заяви днес еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, предаде БТА.

Тя представи в Брюксел мерки за по-енергичен отговор на щетите, които корупцията нанася на европейското общество. По нейните думи най-силното оръжие срещу корупцията е прозрачността. Основната идея на ЕК е съставянето на доклад за въпроса с корупцията в отделните страни. Първият доклад се очаква през 2013 г. и той ще бъде съставен от данни на националните експертни органи, от подадени сигнали от граждани и от информация в медиите.

Попитана дали България и Румъния са страните с най-високите нива на корупция в ЕС, комисарят коментира, че доклади като този на организацията "Трансперънси интернешънъл" не дават представа за цялата истина, както и че бъдещият европейски доклад ще обхваща много по-широк кръг от въпроси, свързани с корупцията. Малмстрьом уточни в отговор на въпрос, че докладът няма да има отношение към очакваното членство в Шенген на България и на Румъния.

Според разпространената от ЕК статистика четирима от всеки петима граждани на ЕС приемат корупцията за основен проблем в своята държава. Оценява се, че корупцията струва годишно на икономиката на ЕС 120 млрд. евро. Това е един процент от БВП на ЕС и почти се равнява на годишния бюджет на Европейския съюз.

От това е ясно, че е необходим твърд политически ангажимент за борба с тази престъпност, посочи Малмстрьом. Комисията създава от днес нов механизъм - доклад на ЕС за борба с корупцията, за да се наблюдават и оценяват усилията на държавите от ЕС в борбата с корупцията и за да се насърчава по-сериозен политически ангажимент, добави тя. Очаква се това да помогне на държавите да приложат по-добре законодателството и да изпълнят изцяло международните си задължения, както и да подобрят съгласуваността между политиките и действията срещу корупцията. Не очаквам корупцията да изчезне след първия доклад, коментира Малмстрьом.

На борбата с това явление трябва да се отдаде приоритетно внимание, добави тя. Въпреки подробната правна рамка на международно и на европейско равнище свидетели сме, че изпълнението в различните държави от ЕС е много нееднакво, добави тя.

За мен е ясно, че на политиците и на тези, които взимат решенията им липсва достатъчно решимост, за да се борят с тази престъпност, допълни комисарят. Тя отбеляза, че много от управляващите партии в ЕС са спечелили изборите с платформи за борба с корупцията.

Предстоящият доклад може да създаде политическата воля за действие, като представи ясна картина на антикорупционните усилия и постижения, както и на неуспехите и слабостите във всички 27 държави от ЕС, отбеляза Малмстрьом. По нейните думи успешната борба с корупцията е непрекъсната битка, а мерките, които се предлагат днес, са само част от по-пълния отговор на предизвикателствата, произтичащи от корупцията.

Комисарят съобщи, че есента се очаква ЕК да предложи нови правила за отнемането и възстановяването на имущество, придобито от престъпна дейност, план за подобряването на изготвянето на статистика на престъпността, както и стратегия за подобряване на разследването на финансови престъпления.

Корупцията нанася щети на всички държави в ЕС, като понижава обема на инвестициите, възпрепятства правилната работа на вътрешния пазар и намалява обществените финанси, посочи комисарят. Независимо дали е под формата на политическа корупция, корупционни действия, извършени от или със съдействието на организирани престъпни групи, корупция в частния сектор, или т. нар. "дребна корупция", злоупотребата с власт за лична изгода е неприемлива и може да има сериозни последствия, коментира тя.

Докладът на ЕС за борба с корупцията ще определя тенденциите и слабостите, на които трябва да бъде обърнато внимание. Документът ще бъде издаван от ЕК на всеки две години.