Над хиляда участници в протестите в Тибет са в неизвестност
Над хиляда участници в протестите в Тибет са в неизвестност / снимка: БГНЕС

Над хиляда демонстранти, задържани по време на антиправителствените протести в Тибет през март тази година, са в неизвестност. Това съобщи "Амнести интернешънъл", цитирана от Асошиейтед прес и БТА.

Международната правозащитна организация уточни, че останалите около 3 хиляди арестувани или са били освободени, или са официално задържани.

Предстоящото в събота преминаване на олимпийския огън по улиците на столицата на Тибет Лхаса трябва да привлече вниманието към тежкото положение на задържаните и изчезналите демонстранти, отбеляза "Амнести интернешънъл" .

Световната организация срещу мъченията и Международната федерация на правозащитните лиги изразиха съжаление в годишния си доклад за сериозно отстъпление през последните години в областта на свободата на изразяване и закрилата на правозащитниците, предаде Франс прес.

"Китайският печат е един от най-малко свободните в света, свободата на словото е ограничена до минимум, за да бъдат изпълнени критериите в областта на Китайската комунистическа партия (ККП) в областта на пропагандата, най-вече що се отнася до електронната преса", се отбелязва в текста. Според авторите всяка информация, която не отговаря на въпросните стандарти, е недостъпна в интернет за китайците.

Вследствие на взетото миналата година от китайското правителство решение само Върховният народен съд да има право да произнася смъртни присъди, докладът изразява надежда броят им да спадне бързо.

Франс прес отбелязва в тази връзка, че три четвърти от смъртните присъди в света в момента са произнасяни в Китай.

Австралийският премиер Кевин Ръд потвърди, че ще присъства на церемонията по откриването на предстоящите през август в Пекин Летни олимпийски игри, предаде ДПА.

Китайският държавен ръководител Ху Цзинтао лично покани Ръд, когато посети Сидни през септември миналата година. Австралийският премиер забави оповестяването на решението си.

Бивш дипломат, който е служил в Пекин и е упрекван, че е прекалено близък с китайските власти, Ръд пренебрегна призивите на правозащитни организации да бойкотира церемонията, така както обяви, че ще постъпи френският президент Никола Саркози.