Втори опит за старт на делото за атентата на бургаското летище
Втори опит за старт на делото за атентата на бургаското летище / Thinkstock/Getty Images

Специализираният наказателен съд ще направи втори опит да даде старт на делото за атентата на бургаското летище, при който бяха убити петима израелски туристи и българският шофьор, а други 38 души бяха ранени. Процесът вече регистрира един фалстарт в края на септември, напомня БГНЕС.

Фалстарт на делото за атентата на бургаското летище

Тогава част от пострадалите не бяха редовно призовани и бе насрочено заседание за 10 ноември. Още тогава стана ясно, че има затруднения при призоваване на пострадали и изясняване на правата им, тъй като са чужди граждани.

На 18 юли 2012 година автобус с израелски туристи, току-що кацнали на летище "Сарафово" в Бургас, за да прекарат отпуската си в нашите черноморски курорти, стана мишена на терористична атака. При кървавата баня загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса, български гражданин, и извършителят на атентата. При нападението бяха ранени 38 души.

Цацаров: Съдът има възможност да се справи с делото за тероризъм

Подсъдими по делото са Мелиад Фарах - ливанец с австралийски паспорт, и Хасан Ел Хадж Хасан, който е с канадско и ливанско гражданство. Те са обвинени в помагачество към тероризъм.

Вече се знае, че извършителят на терористичния акт Мохамед Хасан Ел Хюсейни е роден на 27 май 1989 г. в Баалбек, Ливан и е притежавал ливанско и френско гражданство. "Ливанската връзка" се допълва от другите двама установени атентатори.

Мелиад Фарах и Хасан Ел Хадж Хасан са учили в Ливанския международен университет в Бейрут. Загиналият терорист също е бил студент там. Разследването установи, че фалшивите международни паспорти на терористите са изработени на принтер именно в този университет.

Внесоха в спецсъда обвинителния акт за терористичния атентат в Сарафово

Целта на атаката е била смъртта на всички туристи, намиращи се в непосредствена близост до епицентъра на взрива и попадащи в зоната на абсолютната смърт. Двамата обвиняеми са обявени за международно издирване с червена бюлетина. До 13 държави са изпратени молби за правна помощ. За престъплението „тероризъм" е предвидено наказание от 15 до 30 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна.