/ iStock/Getty Images
България внася повече електроенергия, отколкото изнася
Актуалните данни на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) показват, че от началото на годината България е внесла с 35 694 MWh повече електроенергия, отколкото е изнесла. По този начин България за първи път от десетилетия България става нетен вносител на електроенергия. Според експерти в бранша причините за това не се крият в в това, че наличните мощности не могат да задоволят търсенето, а са чисто пазарни. Заради все по-високите цени на електроенергия тя не може да бъде пласирана изцяло на пазара и на нейно място идва по-евтин внос.

Последствието от това е, че производството на електроенергия в страната се е понижило с около 15% на сто в сравнение със същия период на м.г. Освен това не малко от електрическите централи работят на непълна мощност. Един от примерите е държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", която работи в момента с по-малко от 50% от капацитета си.

Васил Велев: БЕХ не се държи адекватно на енергийния пазар

Тенденцията на постоянен спад на износа на електроенергия започна от пролетта на 2019 г., като за цялата м. г. експортът на ток беше с 25% по-малък спрямо 2018-а.

Заради засушаването ВЕЦ-овете спада производството им от началото на годината с 48% спрямо същия период на 2019 г. С около 14% е спаднало и производството на АЕЦ "Козлодуй" и тецовете. Същевременно има леко повишение при ВЕИ, показват още данните на ЕСО, но поради малкия им дял в общото производство това не оказва особено влияние.

Отново за "американските централи" и цените на тока

Борсовите цени на тока в България обаче остават най-високи в цяла Европа - в сегмента "Ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) за 21 януари стойността e 60.86 евро/MWh.