/ БТА
Парламентът обсъжда на първо четене промени в Закона за съдебната власт, внесени от Министерския съвет (МС). Законопроектът предвижда европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в самостоятелна организационна структура в Прокуратурата на Република България.

За целта с акт на Министерския съвет се предоставя на Висшия съдебен съвет подходяща сграда за осигуряване на самостоятелни структури и деловодство, а необходимите средства ще се осигурят от бюджета на съдебната власт.

Предлага се административните функции на ръководител да се осъществяват от оправомощен от Европейската прокуратура европейски делегиран прокурор, чиито административни функции се ограничават до назначаване на служители и оперирането с финансови средства.

Със законопроекта се прецизират правилата за определяне на кандидати от България в Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) и се създават гаранции за ясна и прозрачна процедура.

С промените в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства се доразвиват процедурите по отправяне на искане, разрешаване и прилагане на специалните разузнавателни средства от европейския прокурор и европейските делегирани прокурори, както и използването на събраните чрез тях данни и веществени доказателствени средства.

Със законопроекта се предвижда структурата на европейските делегирани прокурори да получи статут на „организационна единица“ по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация, като с предложението се цели прилагането и спазване на изискванията за защита на класифицираната информация. 

Към настоящия момент от Европейската прокуратура се проверяват и се работи по над 120 сигнала за злоупотреби с евросредства в сферите на земеделието, строителството, здравеопазването и инфраструктурата, предвид което е необходимо приоритетно да се предприемат мерки за улесняване упражняването на функциите на европейските делегирани прокурори по Регламент (ЕС) 2017/1939, се посочва в мотивите на МС. Като мотив за приемане на законопроекта се посочва необходимостта от създаването на правила, които да гарантират независимостта на европейския прокурор и европейските делегирани прокурори при разследване на дела от тяхната компетентност и упражняването на техните правомощия.
БТА