САЩ подкрепят Южния газов коридор
САЩ подкрепят Южния газов коридор / снимка: БГНЕС

САЩ са заинтересовани от изграждането на "Южния газов коридор", предназначен за доставките на азербайджански газ в Европа. Това заяви помощник държавният секретар по въпросите на Европа и Евразия Виктория Нюланд.

Тя е на посещение в Баку - спирка от нейната обиколка в страните от Южен Кавказ.

"Ние сме заинтересувани от осъществяването на проекта "Южен газов коридор", който е важен не само за Азербайджан, но и за всички страни от Европа, нуждаещи се от газ", каза Нюланд.

САЩ са готови да предложат сътрудничество на Азербайджан в три основни направления: сигурност, икономика и енергетика. Нюланд подчерта и подкрепата за демократичното развитие в региона. Тя съобщи, че в Баку е провела "много добра и приятелска среща" с президента Илхам Алиев, в хода на която са обсъдили сигурността, включително енергийната, а също така диверсификация на икономиката, борбата с корупцията, урегулирането на конфликта в Нагорни Карабах и ситуацията с човешките права.

"Договорихме се да продължим диалога и да го укрепваме с цел създаването на специален формат - американско-азербайджански диалог по въпросите на гражданското общество и демократизацията. Това ще бъде двустранна структура между САЩ и Азербайджан, която ще работи успоредно с аналогична инициатива между Азербайджан и Съвета на Европа", подчерта помощник-държавният секретар.

Президентът: България зависи от една тръба и един доставчик, трябва да се промени

"Южният газов коридор" предвижда доставянето на азерско "синьо гориво" за Европейския съюз чрез тръбопроводите ТАНАП и ТАП. Природният газ ще дойде от разработването на втората част на проекта "Шах Дениз". Става дума за общо 16 милиарда куб.м. газ, които ще потекат най-рано през 2020 г. От тях 6 милиарда ще останат за Турция, а другите 10 милиарда по ТАП ще достигат до европейските страни. Ако бъде изграден интерконектор с Гърция България също би могла да разчита на 1 милиард куб. м., с които да диверсифицира своето потребление.

Газовата връзка с Гърция ще е готова през 2019-а

Източник: БГНЕС