Христосков: Увеличение на пенсиите минава през по-високи доходи на работещите
Христосков: Увеличение на пенсиите минава през по-високи доходи на работещите / снимка: БГНЕС, архив

Социалният министър Ивайло Калфин полага усилия за увеличаване на приходите в осигурителната система, за намаляване на нецелесъобразните разходи, но всичко това става твърде бавно. Това казва в свой анализ за БГНЕС бившият социален министър и ексшеф на НОИ Йордан Христосков.

Към своя наследник на поста Христосков отправя критиката, че твърде рано е включил политиците в дебатите в Консултативния съвет за пенсионната реформа, а от тях по думите му не може да се чака вярното решение. „Те винаги ще предлагат идеи от висотата на своите политически интереси - да не се увеличават вноските за пенсия, да не се предприема нищо, за да се подобри събираемостта. По този път няма да има достатъчно приходи", казва Христосков.

Той напомня, че от друга страна политиците настояват да се увеличат пенсиите, но да се запазят привилегиите на работещите в специалните ведомства и това блокира работата в Консултативния съвет. "Цялата тази атмосфера наистина демотивира, обърква хората да се осигуряват за пенсия, не само за бъдещи пенсии от обществената, солидарната система, но и от участие в капиталовите фондове, тъй като оттам се излъчваха също неверни сигнали, свързани с тяхното финансово състояние", казва Христосков.

Бившият социален министър е категоричен, че увеличаването на пенсиите на българите минава през увеличаване на доходите на работещите. Не е възможно да има високи пенсии и ниски доходи. „Известен е фактът, че това, което получават заетите като процент от БВП в България, е 37%, заедно с осигуровките и всички други социални плащания. Докато в страните, с които се сравняваме, тази компенсация на труда е близо 50%. Ако, примерно, укритите доходи влязат в официалната икономика и върху тях се начисляват осигуровки и данъци, тогава и пенсиите ще се увеличат. И ако скритата, сенчестата икономика е около 30% и се изсветли, това автоматично води до увеличение на пенсиите с една трета от сегашния й размер. Единственият път е този. Иначе и да намерим резерви и да увеличим само пенсиите, примерно, от продажба на държавно имущество или от допълнителна приватизация, без да вдигаме заплатите, това ще бъде временно, ще похарчим средствата за година-две, и после като отсъстват такива ресурси ще се върнем на старото положение", обяснява Христосков.

Затова той е уверен, че първата мярка е увеличаване на доходите, за да има една по-справедлива оценка на труда в България, легализиране на укритите доходи и оттам - по-големи приходи в пенсионния фонд и по-високи пенсии.