Деца учат в класна стая – земно кълбо
38618

Your browser doesn’t support HTML5 audio

Деца учат в класна стая – земно кълбо
  • Деца учат в класна стая – земно кълбо

Петокласници от ОУ"Васил Левски"-Разград учиха география и екология в класна стая с формата на земно кълбо с диаметър 7 метра. Уроци в надуваемата класна стая ще имат всичките 640 ученика от училището.

"Това е подарък от училищната управа за талантливите ни ученици за патронния празник. През последните 8 години винаги има възпитаници на училище „Левски", които участват на национално ниво в олимпиадите по природни науки", обясни директорът на училището Диана Първанова.

Подвижната класна стая Земно кълбо е надуваема сфера от винил с височина 6 метра и диаметър 7 метра. Изображението върху нея е съставено от сателитни снимки на земното кълбо от космоса, като 1 см. от кълбото отговаря на 19 км. реално.

"Всеки от вас ще има възможност да прекара известно време вътре, да научи или да види нагледно неща, за които се е чудил къде ли се намират спрямо България, да научи много други интересни неща - как да помогне на Земята да продължи да е красива и да я има. Земното кълбо може да се разглежда и отвътре, и отвън. С интерактивни методи децата научават нови факти от природните науки", обяснява Ваня Бонева от фондация „Тайм".



Неправителствената структура е собственик на балона, той е направен по европроект, но и след финансирането интересът продължава и класната стая пътува по различни училища в страната.

Идеята е да се прави интерактивно екологично образование, което е много по-лесно децата да запомнят, тъй като ще могат да видят, да пипнат и участват в заниманията.

"Тогава запомнянето на нещата е много по-голямо и когато е вложена емоция в едно преживяване, тогава децата запомнят повече. Затова земното кълбо им дава възможност да научат повече за природата, за земните ресурси, за недостига на вода, за почвите, климата, глобалното затопляне. Едноседмичното посещение на класната стая земно кълбо е подарък от училищното ръководство за възпитаниците на школото за патронния празник - 19 февруари", обясни директорът Диана Първанова.

Тя обяви една инициатива на учениците в ОУ"Васил Левски" - догодина в учебното заведение да няма нито едно неизвинено отсъствие.