Откриха защо кучето невинаги ни слуша
Откриха защо кучето невинаги ни слуша / Thinkstock/Getty Images

Учените откриха защо невинаги кучето ни слуша.

За разлика от хората животните не помнят конкретни събития. Четириногият ви приятел може да не помни кокала, който му подарихте за рождения ден, но вместо това запомня информация, която му помага да оцелее, показва ново изследване на специалисти от университета в Стокхолм.

Учените установиха, че само за две минути кучето ви може да забрави дългата разходка в парка. Шимпанзетата за сравнение помнят събития в рамките на едва 20 секунди. Изследване на 25 животински вида - от гълъби до делфини, показа, че животните имат краткосрочна памет и средно помнят около 27 секунди.

Проучването показва, че животните имат различни системи за памет, разделени в краткосрочната памет и специализирани спомени. В краткосрочната памет се съхранява информация за почти всичко, но информацията изчезва бързо.

Животните имат различни специализирани спомени, които от една страна, може да съхранят само определен вид информация, но от друга страна, информацията се съхранява за много по-дълго време. Например враните помнят местоположението на скритата си храна в продължение на месеци, защото това им помага да оцелеят. Друг спомен на птицата може да изчезне за минута. Според учените това е характерно за всичко животни, а различен е само човекът.

Източник: БГНЕС