МС обсъжда оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж
МС обсъжда оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж / Sofia Photo Agency, архив
МС обсъжда оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж
58897
МС обсъжда оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж
  • МС обсъжда оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж

Очаква се правителството да одобри оперативна програма за наука и образование за интелигентен растеж за периода 2014-2020 г. Към момента е сигурно, че в следващия програмен период ще има пет програми - транспорт, околна среда, регионално развитие, конкурентоспособност и човешки ресурси. Програмата, свързана с образование и наука, ще бъде шестата.

Учените от БАН отдавна настояват за собствена оперативна програма. Пред Дарик Христо Лафиев от ядрения институт на академията разкритикува проектодокумента: „В този проект почти всичко е анализ и това е, там приключва. Няма мерки, няма разпределение на финансите между тях. Изказва се пожелателното становище да се изхарчат 4 млрд. лева за наука и образование за 7 години, което е крайно малко, допълнително".

Според Лафчиев трябва да се насърчава човешкият потенциал, защото в противен случай учените не са мотивирани да останат да работят в България: „Примерно, един учен, който работи в някакъв институт, изобретява нещо, да има един бюджет да отиде една година в някоя фирма да го приложи. Това е връзката между наука и бизнес. Как става конкретно? Правиш някакъв алгоритъм, правиш някаква програма, правиш някаква разработка, отиваш и говориш с хора в някоя частна фирма, но те ти казват, че е чудесно, но че нямат пари да ти платят сега да я внедриш при тях. Той казва спокойно, има един бюджет тука, ще приложа, до 15 дни ще получа отговор, ако те считат, че е перспективно, идвам при вас, една година работя при вас, прилагаме и се връщам обратно в Института да разработвам нови неща".

Според авторите на оперативната програма тя е насочена към постигането на интелигентен растеж. Водещите експертни изследвания в Европа и САЩ показват, че едно евро или един долар, инвестирани в образование и научни изследвания, дават на националните икономики 10% възвращаемост на годишна база.