Над 300 малки кученца са изхвърлени по улиците от юли досега
Над 300 малки кученца са изхвърлени по улиците от юли досега / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Над 300 малки кученца са изхвърлени по улиците от юли досега
58830
Над 300 малки кученца са изхвърлени по улиците от юли досега
  • Над 300 малки кученца са изхвърлени по улиците от юли досега

При нежелана бременност на домашния любимец, тя може да бъде прекратена от всеки ветеринарен лекар. Това съветва директорът на „Екоравновесие” д-р Манол Нейков, по повод проблема с изоставяните малки кученца в София. За Дарик той каза, че най-добрата превенция е кастрирането на домашния любимец, а при нежелана бременност, може да се стигне и до аборт.

Кастрацията в частните ветеринарни клиники струва между 80 и 120 лв., а абортът е не повече от 50 лв., уточни още той. Важното е да не се допускат нови поколения на улицата, защото те не могат да се прибират в общинските приюти, категоричен беше Нейков. От началото на юли досега са изхвърлени над 300 малки кученца, а само за изминалата седмица са подадени два нови сигнала за захвърлени кашони с кутрета.

Нежеланата бременност при домашните любимци винаги може да бъде спряна със съответните препарати, каза д-р Манол Нейков. „А при необходимост дори може да бъде кастрирано кучето в ранна бременност, за да не се допусне да бъдат раждани тези кучета и изхвърляни на улицата. Много по-скъпо излиза тези кучета да са на улицата. След това общинските фондове и „Екоравновесие” изразходват пари за тяхното залавяне, кастриране, връщането им по програмата. Но така те натоварват броя на кучетата в определен район. Този брой става все по-голям и се появява напрежение между гражданите и кучетата, и накрая винаги страдат кучетата”, обясни той.

Малките кученца се приемат единствено в приюта на „Анимал Рескю” в Горни Богров, който обаче е с изчерпан капацитет. Затова изоставените бебета кученца или умират, или се превръщат в нови бездомни кучета по софийските улици. „За нерадостната съдба на тези кученца, които биват изхвърляни от недобросъвестните граждани, моралната отговорност носят единствено те. И това трябва да тежи на тяхната съвест”, уточни директорът на „Екоравновесие”.

Д-р Нейков обясни, че малките животни не се прибират в приютите, преди да са навършили 6-месечна възраст, защото за тях се изискват специални грижи, които няма как да им бъдат осигурени.