Ръководството на Демократи за силна България подготвя сигнал до прокуратурата, до Комисията за защита на конкуренцията и до ОЛАФ във връзка със скандала около доставката на храните за социално слабите у нас.
Управляващите носят цялата отговорност за случващото се с тези доставки, за изключително високите цени на тези храни, които се плащат от българските данъкоплатци, както и за това, че една и съща фирма печели всички позиции по тези доставки, заяви заместник-председателят на партията Радан Кънев.
По думите му същата фирма печели обществените поръчки за доставка на храни в детски заведения и българската армия.
Кънев обясни каква информация ще съдържа подготвяният от партията сигнал: "Има подробни данни, свързани с участието на Георги Цанков в множество поръчки на Държавен фонд "Земеделие". Подробно се разглеждат поръчките, свързани с програмата за доставка на храни за социално слаби. Механизмът, по който фирми, които печелят с по-ниски оферти, се оттеглят и остава само една фирма, чиито цени значително надвишават пазарните. Като парадокс мога да кажа, че единствената цена, която не надвишава пазарните, е на станалия прословут боб. Данните, с които разполагаме, показват, че тази фирма използва класическа корупционна схема с други съучастници, които подават по-ниски оферти, след това се оттеглят и печелят тези оферти, които са с цени далеч над пазарните и се извършва на практика източване на тази програма".