Ако сушата продължи и след първата десетдневка на ноември, есенниците може и да пропаднат, алармираха пред Дарик земеделски производители.
„До 20 октомври е оптималният срок за сеитба на есенниците. Зърната са в земята и чакат влага. В момента няма посеви почти в цяла България, с малки изключения в Лудогорието и Плевенско. Под 5% са поникналите площи, при тях също има недостиг на влага, което се отразява на развитието” - коментира за Дарик доц. Николай Ценов – зам.директор на Добруджанския земеделски институт в Ген.Тошево.
Опасенията са сериозни, но все още не можем да говорим за глад при есенниците, смята Ценов. При първия дъжд поне от 20-30 литра на квадратен метър, посевите ще поникнат и няма да има проблеми. При рапицата обаче положението е неспасяемо. Заради сушата прогнозата е, че в Добруджа тази година няма да има производство на рапица, защото вече е късно тя да влезе подготвена за зимата.
„Рано е да прогнозираме дали в България ще има зърнена криза, но при всички случаи има проблем с есенната сеитба и поникването на семената” – коментира и председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов. Той е засял 10 хил.дка с пшеница, от които 2 500 дка вече са поникнали, но тепърва ще стане ясно дали няма да се наложи да бъдат пресявани. 3 300 дка с рапица са поникнали неравномерно и заради сушата реколтата е обречена, каза още Жендов. Според него в момента няма основания за вдигане цената на хляба и подобни твърдения имат спекулативен характер.