Един археологически трилър разбуни страстите във Великобритания, където очакват резултатите от ДНК теста на неизвестен дърводелец, за да се установи дали скелетът, изкопан под общински паркинг в Лестър наистина е на печално известния Ричард III, умрял в лето господне 1485.
Резултатите от изследванията - ДНК тест, въглеродно датиране и други анализи - ще са готови в края на годината. Какъвто и да е резултатът, трябва да се признае, че изваденият от гардероба скелет предизвика остри спорове между историците за истинските или предполагаемите престъпления на последния крал от династията на Плантагенетите. Предположенията за мястото, където е погребан той не са едно и две.
Има обаче единодушие по два пункта. Монархът е загинал с оръжие в ръка в битката при Босуърт близо до Лестър, централна Англия. Смъртта му слага край на "войната на двете рози"- бялата роза, символизираща династията Йорк, срещу червената роза - емблема на Ланкастър. Всичко останало са спекулации.
Според различни писания монархът е погребан в параклис на францискански монаси, разрушен през XVI век. Ако се вярва на слуховете обаче, трупът му е хвърлен във водите на река Соар.
Въоръжени с аргументи, средновековен план за местонахождението на параклиса и земекопна техника, експертите от археологическия департамент на университета в Лестър атакуваха през август асфалта на паркинга в центъра на града. В началото на септември те откриха добре запазен скелет на човек с деформиран гръбначен стълб с връх на стрела все още забит в прешлените и череп, съсечен от предмет с остри ръбове.
Нараняванията приличат на смъртоносни удари, нанесени на бойното поле, и съвпадат според асистентката по биоархеология Джо Апълби с известните факти за съдбата на Ричард. Знае се също, че кралят е страдал от сколиоза.
Не сме 100% сигурни , че става дума точно за краля, опитва се да охлади страстите Ричард Бъкли, директор на департамента по археология. Това е много сериозен кандидат, но трябва да се изчакат резултатите от ДНК анализа на материала, взет от зъбите и бедрената кост.
И тук на сцената излиза Майкъл Ибсен. Хрисимият лондонски дърводелец от канадски произход е научил през 2007 г., на 50-годишна възраст, че е потомък на сестрата на Ричард III Анна Йоркска. Макар и горд с потеклото си, той е притеснен. Честно казано, бих предпочел да съм роднина на някой човек, известен със сторените добрини, а не на жесток убиец, ако се вярва на Шекспир, заяви той.
Драматургът Уилям Шекспир е обезсмъртил Ричард III под образа на гърбав тиранин, заповядал да убият двамата му племенници, препречващи достъпа му до трона на Англия.
Седемнадесет поколения по-късно занаятчията-племенник смята, че съдбата му е по- за завиждане. Поне като изляза на улицата никой не се опитва да ми отрече главата, сподели той пред Би Би Си.
Мистерията около "краля от паркинга" е манна небесна за таблоидите. А близо 3500-те членове на дружеството на приятелите на Ричард III виждат невероятна възможност за реабилитация на своя герой, "оклеветен от пропагандата на Тюдорите, вдъхновила перото Шекспир".
Истината е по-силна от лъжата - уверен е лорд Гростър, президент на дружеството на приятелите на Ричард III, който оспорва тезата за двойното убийство и заявява, че монархът не е бил по-жесток от варварската епоха, в която е живял.
Професорът по средновековна история на университета Уинчестър Майкъл Хикс подозира членовете на дружеството, че искат да пренапишат историята, ръководейки се от романтични подбуди.
Факт е обаче, че и днес, 527 г. след смъртта му, Ричард кара хората да настръхват. "Таймс" пише, че Елизабет II би погледнала с лошо око евентуално пренасяне на тленните му останки в Уестминстърското абатство, където почиват много монарси и където от 1764 г. има плоча, представяща последния Плантагенет като узурпатор с опръскани с кръв ръце.
Ако кралят от паркинга се окаже онзи, когото те вярват, че е, приятелите на Ричард III биха се задоволили с погребение в катедралата на Лестър. /БГНЕС/