УНИЦЕФ отбелязва първия Международен ден на детето-момиче
УНИЦЕФ отбелязва първия Международен ден на детето-момиче / снимка: Reuters, архив

На отбелязвания за първи път Международен ден на детето - момиче, УНИЦЕФ и партньорски организации обединяват усилия , за да сложат край на детския брак - фундаментално нарушение на човешките права, което оказва влияние върху всички аспекти от живота на момичетата, съобщи пресцентърът на УНИЦЕФ - България.

"Международният ден на детето-момиче отразява необходимостта да поставим правата на момичетата в основата на развитието", заяви Анжу Малхотра, съветникът от отдел "Пол и права" на УНИЦЕФ. "Организацията на обединените нации и партньорски организации се събират, за да покажат изключителния прогрес, който е постигнат, както и да изтъкнат продължаващите предизвикателства."

Под мотото "Моят живот, моето право, край на детските бракове", поредица от събития и действия се случват по целия свят, за да привлекат вниманието към тази изключително важна тема. В седалището на ООН в Ню Йорк, Архиепископ Дезмънд Туту ще се присъедини към УНИЦЕФ, Фонда на ООН за населението и създадената през 2010 г. Агенция "ООН - жени", за да обсъдят начини, по които правителствата, гражданското общество, агенциите на ООН и частният сектор могат заедно да ускорят намаляването на бракове между деца.

В партньорство с правителствата, гражданското общество и агенциите, фондовете и програмите на ООН, УНИЦЕФ полага основите за прекратяване на детските бракове на глобално ниво. През 2011 г., 34 офиса на УНИЦЕФ в страни от всички региони отбелязаха усилия да адресират детския брак чрез социални и икономически усилия и правна реформа.

В Индия, една от страните в света с най-големия брой на момичета, омъжени преди 18-тия си рожден ден, детските бракове са намалели на национално ниво, и в почти всички щати от 54 на сто през 1992-1993 г. до 43 на сто през 2007-2008 г., но темпът на промяна все още е бавен.

Опити в толкова различни страни като Бангладеш, Буркина Фасо, Джибути, Етиопия, Индия, Нигер, Сенегал и Сомалия показват как комбинирането на законови мерки с подкрепа на общностите, осигуряващи надеждни алтернативи - особено образование - и осигуряването на възможност на общностите да дискутират и достигнат категорично, колективно решение за прекратяване на детските бракове дават положителни резултати.

"Детските бракове често водят до прекратяване на образованието на момичетата. В общности, където практиката е широко разпространена, да се ожениш за момиче, което все още е дете, е следствие от съвкупност от социални норми и и традиции, които показват ниската оценка на човешките права на момичетата", заяви Малхотра.

Образованието е една от най-ефективните стратегии да се предпазят момичетата от детските бракове. Когато момичетата могат да останат в училище, това може да промени и вижданията спрямо техните възможности в общността. Делът на децата булки е намалял през изминалите 30 години, но все още са високи нивата на детските бракове в няколко региона на света, като особено уязвими са най-маргинализираните общности. Младите булки са често изолирани, откъснати от биологичните си семейства, лишени от възможността да посещават училище, което прекратява връзката им с връстниците и средата им.

Последните данни на УНИЦЕФ показват, че по света 70 милиона млади жени на възраст между 20 и 24 години са били омъжени преди навършване на 18 години. От тях 23 милиона са сключили брак преди да са навършили 15 години. Почти 400 милиона жени по света, на възраст от 20 до 49 години са били омъжени докато са били още деца.

Детският брак поставя момичетата в риск от ранна и нежелана бременност, водещ до животозастрашаващи последствия. Майчината смъртност, свързана с бременност и раждане, е важен компонент на смъртността сред момичета на възраст между 15-19 години, която наброява близо 50 000 случая по света всяка година. Пет пъти по-голяма е опасността от смърт по време на бременност и раждане за момичета на възраст между 10 и 14 години, отколкото жени на възраст между 20-24 г. възраст.

"Чрез глобалните ангажименти, движения на гражданското общество, законодателство и индивидуални инициативи момичета ще растат в безопасна и продуктивна среда", изтъкна Анжу Малхотра. "Ние трябва да ускорим прогреса и да отделим ресурси за момичетата, за да гарантираме техните права и реализираме пълния им потенциал", добави тя. (БТА)