Община Ловеч иска от държавата бившата казарма в града
Община Ловеч иска от държавата бившата казарма в града / archiv.DarikNews

Община Ловеч иска от държавата бившата казарма в центъра на града, която да превърне в многофункционална сграда с културно-просветно и образователно предназначение. Това става ясно от предложението на кмета Минчо Казанджиев, което общинските съветници ще гледат на заседанията на постоянните комисии идния понеделник и вторник, информират от пресцентъра на местния парламент. Общината иска съгласие от общинския съвет да приеме в собственост поземлен имот, частна държавна собственост - бившето поделение 42820 - Ловешки гарнизон, който е с отпаднала необходимост за нуждите на отбраната на страната.

Имотът е със застроена площ 62 971 кв. м, в него са разположени 46 сгради. По действащия подробен устройствен план - план за регулация и застрояване на гр. Ловеч, одобрен през 1975 г., той попада в квартала, предназначен за парк. Планът не е приложен, тъй като тогава в него е разположено действащо военно поделение. С общия градоустройствен план на Ловеч, актуализиран през 2001 г, пак там е предвидено изграждането на атракционен парк, който да осигури връзка между спортния комплекс в ж. к. „Червен бряг" и централната градска част.
Подобряване на микроклиматичните условия в града, влошени заради неизпълнение на заложеното в подробния устройствен план озеленяване и благоустрояване на зелените площи, чрез изграждане на зелени клинове налагат изводи от изследвания на климата и състоянието на околната среда в Ловеч. Не се налагат действия по изменение на общия градоустройствен план или по изработване на нов подробен устройствен план, с който да се променя отреждането на имота за парк.

Намеренията на общината за терена, освободен от поделение 42820, освен свързани с липсата на зелени и паркови площи в града, са насочени още към решаване на други сериозни проблеми, породени от липсата на увеселителен парк със съоръжения за развлекателни игри и забавления, състезания със силови елементи за деца и възрастни, сценични площадки и механизирани съоръжения. В града няма многофункционална сграда с културно-просветно и образователно предназначение, репетиционни зали и помещения, която да поеме извънкласни форми на занимания на подрастващите. Чрез преустройство на съществуващите сгради в бившето поделение биха могли да развиват дейност двата детски и младежки танцови ансамбли за народни танци, балетната формация „Ралица", клубът по акробатичен рокендрол „Роксмайл", клубът за екстремни спортове „Планински ангели", отборът „Млад огнеборец", може да се провеждат занимания по изобразително изкуство, художествено слово и др. В имота, общината предвижда със собствени средства да организира музейна сбирка, отразяваща историята на Военния гарнизон от 1878 г.

Финансирането на тези проекти ще се осигури със средства от общинския бюджет и по оперативните програми на Европейския съюз. Теренът попада в зоната на публични функции с висока обществена значимост на интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Ловеч, изработването на който определя приоритетите за развитие на града и в голяма степен - какво ще бъде направено в следващите седем години. На база на изготвената стратегия ще може да се кандидатства за отпускане на средства по еврофондовете за периода 2014-2020 г.

За реализиране на всичко това, кметът предлага да му бъде възложено от общинския съвет да отправи мотивирано предложение чрез областния управител до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и до Министерството на отбраната за безвъзмездно прехвърляне на имота в собственост на община Ловеч.