България продължи възхода с победа, Армения ни нарита, но не ни спря
България продължи възхода с победа, Армения ни нарита, но не ни спря / Reuters

Българският национален отбор по футбол изигра тежък втори мач от световните квалификации, срещу Армения, но успя в крайна сметка да пречупи съперника, и с гол точно преди почивката победи с 1:0.

Така поне временно, нашият тим е начело на група В с четири точки в актива си. Двубоят с арменците бе нашарен от три червени картона през второто полувреме, което остави гостите да доиграват срещата с девет души, срещу 10 от България. Всичко обаче се реши от единственото попадение на Станислав Манолев в 43-та минута.

След страхотната игра на националите срещу Италия, сега на трибуните на „Васил Левски“ отново имаше публика, макар и не внушителна цифра, заради хладното време и делничната вечер. Арменският тим се оказа очаквано корав съперник, и също успя да държи на нокти българската защита, което обаче оказа и положителен ефект, като не позволи отпускане за нашия състав.

Двубоят бе предимно здрава битка, без особени футболни достойнства, като на България най-вече липсваше завършващия пас. Все пак, точно в самия край на първото полувреме, така нужният гол падна. След като другите начини не успяха, капитанът на „трикольорите“ Ивелин Попов нахлу отляво в наказателното поле, стигна почти до аутлинията, до гредата, и оттам с мощно центриране прати топката право във връхлитащия Станислав Манолев. Бранителят с втория си гол в квалификациите, в два мача, вече се превръща във водещ реализатор на отбора. Така в 43-та минута България пречупи солидния тим на Армения, и имаше още 45 минути, за да търси по-изразителна победа.

След подновяването на играта, двата отбора си размениха по две по-любопитни ситуации, а треньорите стартираха и с промените в съставите си. Резултатът обаче се запази, а в 69-та минута дойде и разковничето на полувремето, оставило и България, и Армения с човек по-малко, и направило оставащите 20-тина минути поне малко по-настървени.

Веселин Минев скочи да се разправя с арменски футболист, фаулирал брат му в наказателното поле на България. Ники Михайлов също опита да всее справедливост, и оттам започна сериозно меле в пеналта, някъде около точката на дузпата. Почти всички футболисти на терена притичаха, за да се включат в дърпането, а накрая го отнесоха Светослав Дяков и Пицели, изгонени от рефера Щефан Щудер. Всичко това продължи близо пет минути, а точно след като топката отново бе в игра, и Газарян бе пратен под душовете, с втори жълт картон.

Повече от 15 минути Армения игра с девет души, а България – с 10. Нервите и натрупаните картони обаче се отразиха и на темпото, и играта много се разкъса. Така в оставащите минути нямаше 100-процентови ситуации за гол, и едва в добавените 4 минути към редовните 90, Димитър Рангелов пропиля златната възможност на второто полувреме.

След грешка в центъра на терена, топката достигна до Рангелов, откъсващ се очи в очи с арменския вратар, но не успя да го размине, и за прати кълбото в опразнената мрежа.

Все пак, с 1:0, България добави нови три точки към актива си, и вече има четири, временно оглавявайки групата си в световните квалификации.

На 12 октомври България приема Дания, а на 16 гостува на Чехия, в последния си мач за 2012-та.

България: 13. Михайлов, 2. Манолев, 5. Бодуров, 6. Й.Минев, 9. Попов (Гъргоров 79), 14. В.Минев, 15. Иванов, 17. Г.Миланов , 18. Гаджев (Сърмов 60), 19. Мицански (Рангелов 65), 21. Дяков

Армения: 1. Березовски, 4. Ховсепян, 5. Арзуманян, 6. Мкъртчян, 7. Артур Едигарян (Саркисов 75), 10. Газарян, 14. Мовсисян, 15. Мкоян, 18. Мхитарян, 20. Хайрапетян (Артак Едигарян 43), 23. Йозбилиз (Пицели 55)