Контадор взе първа етапна победа и поведе в генералното класиране, Петров завърши 71-и / Reuters

Представителят на домакините Алберто Контадор от отбора на "Саксо Банк" спечели 17-ия етап от колоездачната обиколка на Испания. 29-годишният Контадор измина 187,3-километровата дистанция от Сантандер до Фуенте Де за 4:29:20 минути. С успеха той излезе начело в генералното класиране и четири етапа преди края на надпреварата направи сериозна заявка за втората си победа във Вуелтата след 2008 година.

Двукратният победител в "Тур дьо Франс" Контадор атакува в група от 19 колоездачи около 60 километра преди финала. 13 километра преди края на трасето последва нова самостоятелна атака на испанеца, който бързо натрупа преднина и успя да я удържи, за да запише първа етапна победа след завръщането си след допинг-наказание на 6 август.

На второ място днес завърши Алехандро Валверде (Испания) на 6 секунди зад победителя, а Серхио Енао от Колумбия остана трети със същото време.

Досегашният лидер Хоаким Родригес (Испания) опита късна атака, но не успя да съкрати съществено аванса на Контадор. той завърши десети с изоставане от 2:38 минути. Така той дори загуби второто място в генералното класиране, на което се изкачи Валверде над 1:52 минута зад Контадор. Родригес вече е трети на 2:28 минути.

Българинът Данаил Андонов Петров, който кара за отбора "Каха Рурал", завърши на 71-о място в етапа на 20:51 минути зад победителя. Петров е 173-и в генералното класиране с изоставане от 3:17:45 часа.

Във Вуелтата продължават 179 състезатели, след като 19 колоездачи вече се отказаха./БТА