Руският патриарх Кирил -  човек, близък до Кремъл
Руският патриарх Кирил - човек, близък до Кремъл / снимка: Reuters

Шейсет и пет годишният патриарх Кирил, който от 2009 година оглавява Руската православна църква, която иска да играе важна роля в обществото, винаги е бил близък до властта, както през съветската епоха, така и при президента Владимир Путин.

След като 70 процента от руснаците се определят като православни християни, ще бъде ли способен новият глава на Църквата да бъде посредник между властта и руснаците, питаше се вестник "Ведомости" в деня на избирането му.

Изглежда, че патриарх Кирил не е избрал точно този път. Той показа, че възнамерява да се възползва от тесните си връзки с Кремъл, критикувайки демонстрациите на опозицията, които зачестиха в Русия от миналия декември, подкрепяйки Владимир Путин преди президентските избори на 4 март, които Путин спечели.

Патриархът продължава политиката на предшественика си, който се възползваше от близостта си с властите, за да засили позицията на Църквата в обществото: възстановени бяха манастири и църкви, въведено бе обучение по религия в учебните заведения, свещеници вече има и във военните поделения.

Син и внук на свещеник, младият Владимир Гундяев влиза в семинарията през 1965 година след период на интензивни преследвания срещу Църквата от съветския лидер Никита Хрушчов.

През 1969 година той става монах и две години по-късно, когато е само на 25 години, е назначен за представител на Московската патриаршия в Икуменическия съвет на църквите в Женева. Този пост се заема от хора, които се ползват с голямо политическо доверие, тъй като представителите на Патриаршията често е трябвало да отричат обвиненията на Запада за религиозни преследвания в СССР и да защитават официалното становище на Кремъл.

Ректор на Духовната академия в Ленинград (днес Санкт Петербург) в продължение на десет години, Кирил става през 1976 година митрополит Смоленски, а през 1988 година - на Калининград, преди да оглави отдела по външни отношения на патриаршията (между 1989 г. и 2009 г.) при управлението на предшественика си Алексей Втори.

След като дълго време ръководи дипломацията на Патриаршията, Кирил познава добре трудните отношения с другите християнските изповедания и преди всичко с Ватикана. След като той оглавява Руската православна църква, повече от всякога става възможна евентуална среща с папата.

Репутацията на патриарх Кирил беше накърнена през последните месеци от няколко скандала.

Афишираната от него подкрепа за Владимир Путин предизвика негативни реакции, включително сред православните, както и непримиримата му позиция по случая с "Пуси райът", трите млади жени, които изпяха "антипутинова пънк молитва" в московската катедрала "Христос Спасител", за да разкритикуват тесните връзки между Църквата и държавата. За постъпката си може да получат три години затвор.

През март руските медии разкриха, че патриархът притежава луксозен апартамент в Москва. Патриаршията разкритикува действията на журналистите, които според нея искали да дискредитират главата на Църквата.

Няколко дни по-късно Патриаршията бе принудена да признае, че на сайта й е била публикувана ретуширана снимка, за да не се вижда, че патриархът носи луксозен часовник. Фалшифицирането на снимката бе наречена "злополучна грешка". На обработената снимка Кирил нямаше нищо на китката си, но отражението на часовника се виждаше върху лакираната маса, на която се е подпрял.

Това поднови полемиката в медиите и социалните мрежи за лукса, с който се заобикалят някои висши духовници, включително патриархът, вече критикуван в миналото за това, че носел часовник за над 30 000 евро. (БТА)