Българи бедстват на кораб в Мексико, чакат помощ да се приберат у дома
Българи бедстват на кораб в Мексико, чакат помощ да се приберат у дома / снимка: maritime.bg

16 българи - моряци и корабен персонал, бедства на борда на кораба Ocean Star Pasific, закотвен в порт Мазатлан в Мексико. Сред сънародниците ни има и три жени. Българите са оставени в това положение вече близо два месеца.

Историята започва в средата на месец май, когато 24 българи, наети от агенция САПКО, заминават за Мексико, за да работят на пасажерския кораб. Някои от тях са професионални моряци, други - персонал. Българите са сключили преки договори с компанията, която е наела пътническия кораб. Дружеството е P.V. Enterprises и според справка на Maritime.bg е собственост на гръцкия гражданин Peter Villiotis. Според моряците собственик на плавателния съд е Националната круизна компания на Мексико.

„Ядем храна с изтекъл срок на годност, водата не става за пиене, заради недостига на гориво спира и тока, а навън температурата е 50 градуса и без климатици е ад”, разказа чрез Sкype пред Дарик Християн Г., който е трябвало да бъде барман на пасажерския кораб. По думите на бармана Християн, пари не са им изплащани от края на май. Получили са аванс от по 100 долара, които не стигат за нищо. Едното от момичетата вече било в нервна криза заради безизходицата на кораба, сподели той.

Екипажът на Ocean Star Pasific е от различни националности - българи, гърци, индонезийци, мексиканци и един румънец - общо 90 души.

На 21 юли един от наетите българи успял да се върне, а на 26 юли със съдействието на Министерството на външните работи се прибрали още седем души. На борда на кораба обаче остават още 16 българи.

Първият прибрал се - Милен Савов, нает като дърводелец, разказа пред Дарик, че договорът му е бил за седем месеца, но един ден капитанът го извикал и му казал да се прибира. Платили му дължимото в песос, което изяло голяма част от договорените долари. Дължимите неустойки Милен така и не видял. Останалите седем българи, дошли си преди седмица, също не са получили обещаните пари.

Българите, които все още живеят на кораба, закотвен в Мазатлан, са вече отчаяни. Потърсили са съдействие от Международна организация за защита правата на моряците (ITF). Тъй като много въоръжени лица охранявали пристанището, само един от агентите на организацията успял да се качи на палубата. Подписали споразумение, според което собственикът на кораба се задължава да изплати дължимите суми, ако в едномесечен срок не го направи наемателят, който е прекият работодател в случая. По думите на Християн Г. и това не се случило.

16-те наши сънародници търсят съдействие от медиите, за да получат помощ от българската държава поне за завръщането си у дома. Двама от тях са от Бургас, едно от  момичетата е от Добрич, а останалите 13 са варненци.

Пътническият кораб Ocean Star Pasific e построен през 1971 г. във Финландия. Съдът има дължина от 194 м и широчина 24 м. През годините корабът е имал различни имена:  Nordic PrincE, Carousel, Aquamarine и Arielle. Това е вторият построен кораб за международния круизен гигант Royal Caribbean, но през годините собствеността му се сменя многократно. В началото съдът е държал линии в Карибския басейн с начален порт - Маями.

През месец април миналата година корабът беше изтеглен до Салина Круз за ремонт. На около 6 морски мили от бреговете на Хуатулко на борда на кораба избухна пожар. Всички 522 пасажери на борда бяха евакуирани. Тогава на борда на кораба имаше 226-членен екипаж. Maritime.bg припомня, че инцидентът стана по време на второто пътуване под мениджмънта на базирания в Мексико оператор Ocean Star Cruises. Това стана след мащабен ремонт в Курасао.

Три години по-рано, когато корабът носеше името Aquamarine имаше инцидент. Тогава съдът, след удар в пирс на остров Крит, получи пробойна с дължина 1,5 м, за щастие на 1,5 м над водолинията. Никой на борда не пострада. Тогава на кораба имаше 872 пасажери и 407-членен екипаж. Аquamarine бе пренасочен към остров Милос в Егейско море.

Ocean Star Pasific плава под флага на Панама.

Други новини от Варна