Аварията в АЕЦ Фукушима 1 се дължи на човешки фактор, сочи доклад
Аварията в АЕЦ Фукушима 1 се дължи на човешки фактор, сочи доклад / снимка: Reuters, архив

Аварията в АЕЦ "Фукушима 1" през март миналата година се дължи на човешкия фактор. Това се посочва в публикуван доклад на специалната парламентарна комисия, формирана в Токио за разследване на причините, предаде ИТАР-ТАСС.

"Аварията във "Фукушима 1" не е била природна, а техногенна катастрофа. Атомната централа не е била подготвена нито за силно земетресение, нито за цунами", се изтъква в доклада. Комисията посочва като виновник за аварията компанията ТЕПКО - оператор на АЕЦ, и правителствените служби, натоварени с ядрената дейност. "Отговорните структури не са взели подходящи мерки, за да се гарантира сигурността на централата и на населението в околните райони", се казва в документа.

В предварителния си доклад за причините, довели до инцидента, комисията разкритикува по-рано действията на експертите от ТЕПКО през първите дни след аварията, също и недостатъчно своевременното информиране на гражданите в Япония за събитията във "Фукушима 1".

Данните от доклада на парламентарната комисия се разминават с резултатите от вътрешното разследване, осъществено от ТЕПКО в края на миналата година. Компанията твърди, че основна причина за аварията е била вълната цунами, чиято височина - близо 15 метра, е надхвърлила всички прогнози на сеизмолозите.

При аварията в АЕЦ Фукушима 1" миналата пролет се стопиха изцяло горивните пръти в три ядрени реактора и обширни територии бяха замърсени с радиоактивни вещества. Наложи се от зоната да бъдат евакуирани близо 80 000 души, предава БТА. В момента проблемните енергоблокове са в състояние на студено спиране и се подготвят за изваждане на ядреното гориво, напомня агенцията.

Междувременно в префектура Фукуи, западно от Токио, започна на подава електричество първата японска атомна електроцентрала, която отново бе пусната, след като миналогодишното цунами доведе до спиране на всички ядрени централи, съобщиха осведомителните агенции.

Третият реактор на АЕЦ "Ои" е първият, който е рестартиран след силното земетресение и катастрофалната приливна вълна, предизвикала авария в АЕЦ "Фукушима1". Реакторът бе пуснат отново, въпреки вълната от протести в цяла Япония. Четвърти реактор на "Ои" ще бъде пуснат на 17 юли.

Подновяването на работата на един реактор няма да може да реши енергийната криза, обхванала Япония, но чувствително ще облекчи зависимостта на префектура Фукуи от топлоелектрическите централи. Според специалисти започналата експлоатация на "Ои" на практика ще реши въпроса с недостига на електричество в региона. Властите обмислят и пускането на още реактори. Преди аварията във "Фукушима-1" в Япония работеха 50 ядрени реактора, които осигуряваха около 30 на сто от необходимата й електроенергия.

След аварията на АЕЦ "Фукушима 1" през март 2011 г. повечето японски реактори бяха спрени за проверка и още не са пуснати заради твърдата позиция на местните власти, които искат от компаниите оператори гаранции, че централите са безопасни. Освен това според японските закони всички реактори трябва да се спират за планова проверка веднъж на 13 месеца. Така през май тази година в Япония не остана нито един работещ реактор. Това натовари националната енергосистема и увеличи потребностите от гориво за ТЕЦ-овете. В момента в Япония има режим на пестене на електричество.