Пациент почина пред лекарски кабинет в Благоевград
Пациент почина пред лекарски кабинет в Благоевград / снимка: Дарик-Благоевград

Пациент e починал в Спешния център в благоевградската болница, докато чакал повече от два часа лекар, който да го прегледа. Виновен няма, а топката се прехвърля между медиците. Роднините се заканват да съдят болницата, съобщава bTV.

Във фаталния ден мъжът получил силни болки в стомаха. Обадил се на телефон 112, дошла линейка, която го откарала в Спешния център. Оказало се, че оплакванията му са за гастроентеролог.

"След един час чакане отидох на регистратурата, виждайки, че състоянието на баща ми се влошава, но докторът още го нямаше", разказва Димитър Павлов, син на починалия мъж.

Очакваният консултант обещал, че идва до минути, но го нямало повече от час.

"През това време състоянието на баща ми рязко се влоши, към 12:30 часа вече дългоочакваният доктор дойде с думите: Защо ме викате, този човек е вече пътник", разказва Павлов. "Лекарите се паникьосаха, вкараха баща ми отново в шокова зала и се опитаха да го върнат от оня свят, но уви вече беше късно".

Лекарите в Спешното твърдят, че са си свършили работата и вината е в консултанта, който закъснял.

"На нашето отделение не може да се търси вината, защото ние сме направили каквото трябва. Консултантите не са тук в отделението, те се викат от къщи. Мъжът е приет в отделението, включено му е каквото трябва, викнат е консултантът, за съжаление е закъснял", заяви д- р Владимир Рабаджийски, директор на Спешен център- Благоевград.

Дежурен в този ден бил доктор Чаракчиев. Забавянето си лекарят обяснява с професионалните си задължения в отделението по гастроентерология, където работи по договор.

"Това е отделение, в което се работи спешна дейност, аз съм консултант и мога да дам само мнение по въпроса, но не и да действам по спешност", заяви д-р Петър Чаракчиев.

Според лекаря починалият имал тежко хронично заболяване и състоянието му било неспасяемо.

Близките на пациента очакват резултатите от аутопсията, за да решат дали да предприемат мерки към лекарите, били на работа във фаталните часове.