Пациенти останаха без хемодиализа в пернишката болница до късния следобед
Пациенти останаха без хемодиализа в пернишката болница до късния следобед / Sofia Photo Agency, архив
Пациенти останаха без хемодиализа в пернишката болница до късния следобед
53732
Пациенти останаха без хемодиализа в пернишката болница до късния следобед
  • Пациенти останаха без хемодиализа в пернишката болница до късния следобед

До късния следобед пациентите на диализа в пернишката болница не са били включени към апаратите за лечение поради прекъсване на водоподаването в централната градска част на Перник. Това съобщи за Дарик директорът на лечебното заведение д-р Вяра Церовска. Една жена е починала, а до момента през болницата са преминали общо 46 пациенти от Перник и околните населени места, като само 7 от тях са оставени за наблюдение.

До 15:40 часа този следобед пациентите, нуждаещи се от диализа, не са могли да бъдат включени към необходимите апарати. От лечебното заведение са уговорили транспортирането им в „Пирогов" и 5-та градска болница в София, но за щастие повредата е била отстранена.

Д-р Вяра Церовска, директор на болницата в Перник: „Пациентите ни на диализа до 15.40 часа не можаха да бъдат включени, защото имаше ред причини във връзка с авариите, които са вътре в болницата и спиране на водата в централната градска част. Осигурих транспорт, но аварията впоследствие бе отстранена, така че пациентите на диализа се диализират в момента в болницата".

Починалата жена е на 38 години и присъства в регистрите на болницата, тъй като е постъпвала там заради прекомерна употреба на алкохол, каза още д-р Церовска. До момента не е установено дали смъртта и е причинена от земетресението. 22-ма от постъпилите пациенти в болницата са били с хирургични наранявания.

„В момента са осигурени максимално с медицинско обслужване. Един пациент сме изпратили за неврохирург в Пирогов. Останалите получават адекватна медицинска помощ, положението е спокойно, мисля, че и хората малко се поуспокоиха", каза още д-р Церовска

Екипът на лечебното заведение е осигурил необходимата координация, при нужда, пациенти да бъдат настанявани в софийски болници.