26 години от Чернобилската катастрофа
26 години от Чернобилската катастрофа / снимки: Reuters

Днес се навършват 26 години от Чернобилската катастрофа - една от най-трагичните страници в най-новата история на човечеството. Вече над четвърт век световната общност продължава да се бори с последиците от трагедията, опровергала през април 1986 г. твърдението, че в енергетиката има само "мирен атом", предаде ИТАР-ТАСС.

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. чернобилският реактор 4 експлодира. Светът стана свидетел на най-тежката ядрена катастрофа в историята на човечеството. Взривът разпали пожар, който горя в продължение на 10 дни. Близо 300 хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си. Междувременно Северна Европа бе обсипана от радиоактивни материали. При експлозията загинаха двама души. Но инцидентът нанесе немислимо тежки вреди на хората, които се проявиха дни, месеци и дори няколко години по-късно.

26 години от Чернобилската катастрофа
netinfo

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 000 са се оказали фатални. През миналата година Съюзът на загрижените учени - неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 000 - шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г..

Инцидентът в северна Украйна бе съчетание от дефектен дизайн и оперативна грешка, които създадоха смъртоносен радиоактивен облак. Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. №4 бе заграден с нестабилен бетонен пашкул.

В Чернобилската АЕЦ и ред украински градове предстоят прояви, които ще напомнят за катастрофата и за хората, успели да локализират ужасните последици с цената на невероятни усилия, а често и с цената на живота си. В Киев ще има възпоменателни богослужения, митинги, ще бъдат положени цветя пред мемориални комплекси и паметни плочи.

26 години от Чернобилската катастрофа
netinfo

Последиците от Чернобилската катастрофа ще бъдат преодолявани "стъпка по стъпка" чрез "сплотени действия на властта и всички неравнодушни хора". Това заяви президентът на Украйна Виктор Янукович в обръщение към своите сънародници по повод 26-ата годишнина от аварията в Чернобилската АЕЦ, предаде ИТАР-ТАСС.

Болката от тази трагедия отеква и до днес; в тази връзка украинската държава неспирно се грижи саркофагът над разрушения реактор - т. нар. обект "Укритие", да гарантира безопасна обстановка, заяви Янукович. Той подчерта, че Украйна не е останала сама срещу проблема и "усеща приятелското рамо на повечето държави в света".

Грижата за пострадалите от аварията - над два милиона граждани, е всекидневна работа за властта в Киев, заявява президентът. "Мнозина спасители чернобилци завинаги изгубиха здравето си там, край реактора. Дълбок поклон пред всеки и всички, спасявали света от смъртоносната заплаха и изпълняващи днес трудни задачи за преодоляване на последиците от аварията", се казва в документа.

Подвигът на тези хора, мъжеството и патриотизмът им, тяхната саможертва в името на бъдещето завинаги ще останат в паметта на хората, изтъква в обръщение премиерът Микола Азаров. Чернобилската катастрофа стана национална трагедия и предизвика социално-икономически проблеми, които може да бъдат решени само с общи усилия на властта, науката, обществените организации на ветерани от Чернобил и на цялото общество, като бъде включена и международната общност, посочва той.

Въпреки трудното икономическо положение на Украйна правителството й "прави всичко възможно, за да подобри живота на гражданите, пострадали от аварията", заяви Азаров. Премиерът припомни възобновената програма за осигуряване на жилища за тези хора, увеличените разходи за лечението им и намеренията на кабинета да повиши допълнителните пенсии за тях от 1 юли т. г.

Азаров изрази признателност към всички държави донори за Чернобилския фонд "Укритие" заради "дейната им подкрепа". Благодарение на средствата, събрани от тях миналата година, през 2012 г. ще започне изграждането на нов саркофаг над пострадалия 4-ти енергоблок, посочи той.

26 години от Чернобилската катастрофа
netinfo