Световният киноложки алианс: В общуването с кучета да се търси тяхната полезност
Световният киноложки алианс: В общуването с кучета да се търси тяхната полезност / Sofia Photo Agency, архив

В общуването с кучета да се търси тяхната полезност, апелира президентът на Световния киноложки алианс Мария Ферер. По думите й ползата от четириногите може да бъде икономическа и социална.

Кучетата са незаменими като спасители при търсене на попаднали в лавина, при земетресения, също в ролята им на полицейски помощници при откриване на дрога. Те ловуват, пазят стадото, състезават се в спортове. Необходимо е повече четириноги да се обучават в услуга на слепи, неми, глухи и болни хора, препоръчва Ферер. Подобна практика, според нея, е доста разпространена в западноевропейските държави.

Четириноги помагали дори на хора в инвалидни колички - носели им ключове, палели и гасели лампите. Грижата за кучетата много радва и децата от социалните домове, защото те получават привързаност и обич от животните, която ги стимулира, определи Ферер. Според нея в тази насока активно се работи в Колумбия, Аржентина, Испания и Швейцария.

Грижата за домашните любимци в развитите европейски страни дава хляб на много хора, разказа Ферер. За четириногите работят специални фризьорски салони, шият се маркови облекла, произвеждат се различни аксесоари, които се радват на добър пазар.

Още от училище е необходимо да се възпитава култура в децата за опазване на околната среда, която включва и грижа за домашните любимци, смята Ферер. Според нея проблемът с кучетата тръгва от безотговорни хора, които изхвърлят животните
на улицата. Всеки, който има куче, трябва да поеме отговорността да го обучи, възпита, но не и да го изостави, категорична е Ферер. По думите й неотменна част от грижата за домашните любимци е и тяхната кастрация.

Кучетата също имат нужда да живеят в социална среда, коментира Александро Мигес - обучител на кучета в Куба и Испания. Според него когато човешкото същество навлиза в личното пространство на кучето, рискува да бъде нападнато от него.

Кучето е вярно на стопанина си, категоричен е Мигес, който за 20-годишната си практика е обучил около 1 000 четириноги. По думите му дресирани от него кучета са намирали в Куба големи количества наркотици и дори са предотвратили терористични атентати с взривни устройства. В Испания пък куче открило умствено изостанал китаец, който се е изгубил и не можел да се завърне в дома си, припомни си Мигес.

Дълго време Алесандро се е грижил и за кучетата, които съставлявали част от охраната на Фидел Кастро. Дял в осторожно пазената сигурност на кубинския лидер имат и преданите му кокер шпаньоли и немски овчарки, довери Мигес.

Все по-голямо внимание се отделя на възпитанието на кучетата, коментира още Мария Ферер. По думите й правителството на Испания е инициатор на провеждането на специални курсове, насочващи социалното поведение на четириногите. Според специалисти кучешките социални системи са много близки до човешките. Заради това кучетата очакват от хората правила за дисциплина, гледат към тях за насоки на собственото им поведение.

Призът "най-добър приятел на човека" кучето е спечелило в хилядолетна история на неговото опитомяване, коментират от Българския републикански киноложки съюз. Според експерти домашните любимци помагат на стопаните им да се борят със стреса. С ежедневните разходки собствениците на четириногите поддържат добра форма и установяват нови контакти. Любовта, която влагате, кучето връща десетократно, но за това е необходима взаимна грижа, обобщава Мария Ферер.

В Световния киноложки алианс членуват организации от 62 страни.