Управляващите ще преразгледат темата за наложения мораториум върху проучването и добива на шистов газ, обяви в Народното събрание заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Димитър Главчев. Въпросът трябвало да бъде обсъден отново поради „поставени въпроси от страна на обществото". Темата за шистовия газ ще бъде дискутирана в рамките на специална анкетна комисия, която ще бъде избрана от парламента.
Анкетната комисия ще обсъди и разгледа добри практики и законодателни решения относно проучването и добива на подземни богатства и опазване на околната среда. Димитър Главчев обясни, че е нормално комисия по този въпрос да бъде създадена. „Когато се създадеq ще започне своята работа. Очевидно, че се налага да се преразглежда, тъй като има въпроси, които са поставени от обществото, както и всички анкетни комисии, които се създават. Даже, ако си спомняте, анкетните комисии от опозицията са с доста по-несериозни предмети от шистовия газ. И друга една анкетна комисия, в която работя като председател – комисията за медийния скандал с Хохегер", каза Главчев.
Предстои искането за създаването на временна комисия да бъде внесено, а дотогава от ГЕРБ не пожелаха да кажат дали всъщност решението, което тя ще вземе, е предизвестено. „Нека да обсъдим тази тема, нека да внесем предложението за комисията и тогава можем да разсъждаваме в каквато и да е посока на тази тема", каза депутатът Цвета Караянчева от управляващата партия.
Тя добави, че ГЕРБ нямат никакви притеснения относно исканията на опозицията за вот на недоверие към правителството, защото липсват мотиви за подобно гласуване.
Вчера енергийният министър Делян Добрев обясни, че трябва да се формира комисия в Народното събрание, за да прецизира текстовете по отношение на мораториума върху шистовия газ и да позволи добива на конвенционално синьо гориво, както и нагнетяването на количества в Чирен, тъй като формулировки в мораториума понастоящем го забраняват. Той допълни, че след като страната ни има мораториум за проучването и добива на шистов газ, тя не е притисната от времето и обстоятелствата, което според него е добра основа да се направи анализ по темата за проучване дали в страната изобщо има шистов газ. „Ако е опасно – остава си мораториумът, дори може да се запише в закон. Ако обаче има начини да се контролират рисковете за околната среда и не е опасно, тогава защо не да променим законодателството в посока да гарантираме, че всички тези рискове са контролируеми и има институции, които ще следят за спазването на най-добрите практики и да проучим има ли или няма шистов газ в България", коментира Добрев.