- Бойко Борисов за АЕЦ Белене - 2
Правителството се отказа от строителството на АЕЦ "Белене" - това решение бе взето на правителственото заседание. Министрите решиха още да се построи нов седми реактор на АЕЦ "Козлодуй", като за това ще се използва вече почти готовият реактор, произведен от "Росатом" за "Белене". Ако бяхме решили да строим централата, това щеше да струва на страната ни 20 млрд. лева. Борисов изтъкна земетръсния район на площадката и припомни трагедията в Япония, която ако се случела у нас, просто страната ни щяла да бъде изтрита от картата на света.
Въпреки това на площадката на "Белене" може да бъде построена газова централа за производство на електричество.
След като близо три години правителството така и не взе решение за бъдещето на проекта "Белене", най-сетне това се случи. Проект няма да има. Защо обаче се забави толкова? "Заварихме един гьол и защото се надявах да намерим истински инвеститор", обясни Борисов.
Освен това все още се налага да плащаме кредит към френска банка, свързан с проекта. И все пак вече почти платеният реактор ще намери приложение: "По-добре да го вземем и тогава специалистите да търсят варианти. Ако има някой желаещ да го купи, можем да го продадем, ако не - така и така сме дали толкова пари, ще го монтираме".
Как ще се отрази отказът на страната ни от Белене на преговорите за намаляване на цената на руския природен газ, обясни Борисов: "Ние и в момента плащаме най-скъпия газ в Европа. Германия плаща 330 долара, България плаща близо 600. Така че и това беше тема на разговора ни с президента Путин. И се надявам, повтарям, да приключим добре с тези проекти, работим активно по "Южен поток", и съответно да договорим по-ниска цена на газа. Тук много е важно да видим какъв е начинът да се махнат посредниците.
Попитан дали ако строим газова централа, пак ли с руски газ ще се снабдява тя, Борисов каза: "Зависи. Газова централа имаме намерение да строим. Всичко това ще зависи от финансово-икономическите обосновки. И ако HSBC са дали, че продажбата на ток при тези цени ще бъде печеливша, съответно аз ще ви дам доклада да го видите".
В петък енергийният министър Делян Добрев ще замине за Москва, където да потърси "дружески" изход от ситуацията, за да не се стигне до съдебни действия.
Идеята за изграждане на втора атомна централа на 3 км от град Белене е утвърдена през 1981 година, с постановление на Министерски съвет. Година по-късно започва изграждането на площадката за мощностите. До 1990 г. са изпълнени около 40% от дейностите по изграждането на първи блок и е доставено 80% от основното оборудване. През 1990 г. проектът е замразен, а на площадката се извършват единствено консервационни работи. 12 години по-късно Министерският съвет взима решение за продължаване работата по изграждането на АЕЦ "Белене". През 2008 г. бившият вече премиер Сергей Станишев даде официален старт на строителните дейности на площадка Белене. След редица скандали около финансирането и изпълнението на проекта, както и забавяне на отговора от българска страна - четири години след първата копка страната ни официално се отказа от изграждането на АЕЦ "Белене".
Вижте анкета по темата ТУК