България трябва да върви към контролирано и цивилизовано излизане от проекта за строителство на АЕЦ „Белене". Това заяви в интервю за Дарик кафе бившият български посланик в Русия и енергиен експерт Илиян Василев. По думите му проекта не печеливш нито за българската, нито за руската страна и вече се превръщал в криза.
„Колкото и да има търпение, действително е добре тази неяснота в един момент да се прекрати, тъй като се правят разходи. От разходите стават загуби, от загубите става по-голяма нервност в ръководствата", каза Василев. По думите му този проект, освен че има структурни дефицити, които постоянно раждат проблеми за тези, които се занимават с него, той не е от полза нито на българския данъкоплатец, нито на руския данъкоплатец. „В този проект нямаме така наречената win-win ситуация, а има губи-губи ситуация", каза експертът.
Според него, разбира се, може да има поредно отлагане по проекта, но тези отлагания не решават нищо, а трябва да се премине във фаза на контролирано, еправляемо и цивилизовано излизане от проекта. Той допълни, че един вариант предполага седми блок в АЕЦ „Козлодуй", друг - продажба на почти готовия реактор на втората атомна централа на трета страна. „Много варианти има, но не трябва такава безтегловност, защото най-накрая тя ражда неудовлетвореност и напрежение", каза Илиян Василев.
Трябва да се направи анализ на вариантите за седми блок в Козлодуй или продажба на реактора, каза Василев. „Защото сега в тези дни вероятно отново ще се разделим на про и за, ще кажем какви са крайните варианти, без да почиват на разходи и ползи, на рискове", прогнозира Василев. Той допълни, че трябва да се анализира какво ще струва вариантът в Козлодуй на фона на евентуалните загуби, които бихме имали от прекратяване на договора.
Бившият ни посланик Русия каза че отношенията между двете страни много страдат от енергийната си доминанта и биха могли да бъдат много по-балансирани и в други области.