Експертите са обезпокоени, че при бързо топене на снега ще има опасност от ерозия и свлачища. Заради тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат
застрашително да пълзят към населените места. Това каза доц. Николай Добрев от секция „Геоложки опасности и рискове” към Геологическия институт при БАН.
Всички регистрирани свлачища се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към МРРБ с клонове във Варна, Плевен и Перник. Но не всички свлачища обаче са регистрирани - със сигурност има много селища, за които се знае, че има проблеми със свлачища, поради което е полезно да се наблюдават признаци за свлачищни активизации, като разширения на пукнатини по къщи или по пътната настилка, отбеляза доц. Николай Добрев.
Свлачищата се активизират основно пролетта - април-май и през есента - ноември, когато водите са най-високи, напомнят учените. Последното мащабно активизиране на свлачища е от 1996-1997 г. като най-тежка беше ситуацията по Северното Черноморие.
Учените са притеснени от факта, че последната актуализация на картата със свлачищата в страната е от 2006 г. В редица държави, например Турция или Италия, подновяването на данните се прави непрекъснато. Според данни на „Геозащита”
Плевен само в район, наблюдаван от фирмата - 11 области, всяка година се появяват между пет и двадесет нови свлачища.
Имахме кореспонденция с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), но за съжаление не се стигна до резултат. Нещо повече, ние бяхме започнали да работим върху карти на свлачищата в стохиляден мащаб по области и успяхме да направим карти за десет области, след което финансирането на тази дейност спря, разказа доц. Добрев. От министерството пък МРРБ обясниха, че за тази година за такава дейност средства не са предвидени.
В момента страната разполага с картата на свлачищата в мащаб 1:500 000, в която могат да се видят районите с най-голяма концентрация на свлачищата. Тя е изготвена по поръчка на МРРБ от 1999 г. и е актуализирана през 2006 г. с включени около 1 100 свлачища. При по-детайлното проучване на свлачищата е необходимо довършването на картите в мащаб 1:100 000, обясни доц. Николай Добрев. Той отбеляза, че в сегашната карта са описани само свлачищата в урбанизираните територии и отчасти по пътната и железопътната мрежа на България, но не са правени разчети при евентуално активизиране на свлачищата животът на колко души би бил застрашен.
Близо 200 са опасните свлачища
Преди няколко години е съставена Национална програма за борба със свлачищата и по нея за 172 свлачища учените са посочили, че са с най-висок риск за населението. Най-невралгичните райони са разположени основно по северната част на Черноморското крайбрежие, Дунавското крайбрежие, Източните Родопи, някои котловини в Западна България. Свлачища обаче практически има по цялата страната, но не всички са обхванати, каза доц. Николай Добрев.
Грижата за свлачищата е на МРРБ - там е и най-подробната информация. Всяко новопроявено или активизирано свлачище се регистрира от съответното геозащитно дружество и се представя информация за него в МРРБ. Те са в ангажиментите и на Гражданска защита.
По Закона за устройство на територията министерството извършва консултантски услуги в помощ на общини, областни управители и ведомства, и мониторинг на свлачищата чрез режимни изследвания, осъществяван от трите поделения на „Геозащита”, обясни Виолина Василева, експерт от МРРБ. До началото на март всяка година държавните дружества подготвят и представят доклад до министерството за състоянието на свлачищата (резултат от извършените режимни изследвания от предходната година), екземпляр от който се предава и в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Броят на наблюдаваните свлачища зависи от бюджета на министерството.
За тази година за превантивни геозащитни дейности са предвидени 450 000 лева при средно през предходните години около 700 000 лева. Система за предупреждения от активизиране на свлачище няма. Разчита се на подавана информация от органите на местното самоуправление към МРРБ и съответните геозащитни дружества. Общините пък са задължени да се грижат за вече укрепените свлачища, предадени им за стопанисване.
Според доц. Николай Добрев има разнобой в данните за свлачищата, регистрирани от учените и от Гражданска защита. Причината е, че Гражданска защита регистрират свлачищата, където вече са станали. Гражданска защита не прави предварителна оценка на потенциалните места за възникване на свлачища, а само регистрира станалото.
През последните години все повече се изостря проблемът с експертността при оценката на свлачищната опасност - върху проблемите със свлачищата работят какви ли не „специалисти”, некомпетентни в тази област, каза доц. Николай Добрев. Той напомни, че с тази проблематика се занимават инженер-геолозите.
Наблюдението на свлачищните райони
По данни на управителя на „Геозащита”-Варна Йордан Йорданов фирмата наблюдава областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен. На тази територия има 265 свлачищни райони, от които на 77 са направени укрепителни дейности. От всички свлачища, наблюдавани от „Геозащита”-Варна, активните към началото на минала година са били 28. „Геозащита”-Варна разполага с информация за свлачищата само в населените места, курортните комплекси и в зоните със статут на вилни зони. Не се наблюдават евентуални свлачища в горски фонд или край пътищата.
Според Йорданов заради навлизането във влажен период е възможно частично или катастрофално свличане на земни маси в някои от свлачищните райони. Например в района на Варна - Трифон Зарезан, е активно свлачище, по което не е правено нищо и то е от типа свлачища в движение, каза Йорданов. Такива свлачища има в района на Галата в близост до кварталите.
В последните години на свлачищата покрай основните пътища са били направени укрепителни дейности и по-мащабните свлачища се водят от геозащита като условно стабилизирани, отбеляза Йорданов. Според него проблем би възникнал не само от
активизирало се свлачище, но и заради някои от противоабразионните съоръжения по бреговете, които имат промени в конструкцията или бетонна част, заради въздействието на водата. Техният гаранционен срок е между осем и десет години. Тези съоръжения са сторени през 90-те години и такива има в района на Варна.
За това съоръжение има подготвен проект за ремонт. Стари и неподдържани съоръжения има и по Южното Черноморие. Те са сторени през 80-те години.
„Геозащита”-Плевен наблюдава най-много регистрирани свлачища - 1003, които са разположение в 11 области в Дунавския регион - от Видин до Силистра и от Дунав до Балкана, каза управителят на фирмата Тинко Пеев. При последната редакция на картата на свлачищата на България през 2006 г. в този район е имало над 700. По думите му ограниченията в бюджета налагат специалистите да правят мониторинг само на няколко от най-активните свлачищни зони. В района, наблюдаван от плевенската геозащита, най-опасните свлачища, които периодично се активизират са 636. Най-много от тези опасни свлачища са по Дунавското крайбрежие.
Особено активни са свлачищните процеси, които биха нанесли големи поражения, в района на село Сливата, Орсоя (община Лом), Лом, селата Горно Линево, Станево, Горни Цибър, районът на Оряхово, селата Долни и Горни Вадин.
Стабилизираните свлачища са 143, което е едва 15 на сто, каза Тинко Пеев. Според него опасност след затоплянето ще има, ако дойде висока вълна на река Дунав, което ще доведе до ерозия на брега и активизиране на свлачищата. Ако снегът започне бавно да се топи, тогава ще има и повишаване на нивото на подземните води, което би активизирало някои от по-дълбоките свлачища. При бързо топене на снега ще се появи силен повърхностен оток и отново ще има опасност от ерозия и свлачища, обясни Тинко Пеев.
Управителят на „Геозащита”-Перник Стоянка Карадинкова каза, че фирмата наблюдава 404 свлачищата в 11 области от Южна и Югозападна България. От наблюдаваните свлачища най-опасните - периодично активизиращите се, са 17. Те са съсредоточени в региона на Родопите, Смолян, Доспат, Симитли, където има изключително активно свлачище в квартал „Ораново” на града. По данни на Карадинкова има проблем в наблюдаваните от фирмата свлачищни територии, заради откраднати или унищожени репери, които показват движението на земните маси.
При топенето на снега се очаква да бъдат най-засегнати в района свлачищата, които са без изградени укрепителни съоръжения, както и тези в участъци с голяма снежна покривка, каза Карадинкова.
Парите
По данни на МРРБ освен средствата по линия на оперативна програма „Регионално развитие” пари за борба със свлачища са вложени и по линия на два държавни инвестиционни заема на обща стойност 40 млн. евро. Единият е заем от 25 млн. евро от Европейската инвестиционна банка, а другият - от 15 млн. евро от банката на Съвета на Европа, каза Йорданка Стоянова, директор на Дирекция „Европейски инфраструктурни проекти" в регионалното министерство. С тези пари до края на 2009 г. са укрепени зони в района по поречието на река Дунав от Видин до Силистра и свлачища на север от Варна. По Дунавското крайбрежие са укрепени седем зони, а по Черноморието - 11 обекта. (БТА)
42 минути
Двама загинали от лошото време в Гърция
57-годишен фермер загина, след като бе отнесен от наводненията в района на Фтери на остров ...
1 час
Четирима цивилни загинаха при руски ракетен удар в Централна Украйна
Най-малко четирима души са загинали при руски ракетен удар в украинския регион Днепропетровск.
Повече ...
3 часа
Тръмп заплаши държавите от БРИКС с мита от 100%
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи мита от 100% на всички ...
3 часа
ДПС с лидер д-р Ахмед Доган избра нов състав на ЦОБ
Днес се проведе заседание на Централния съвет на ДПС, посветено на анализа на резултатите ...
4 часа
Кирил Петков и Николай Денков са разговаряли с Вселенския патриарх Вартоломей
Беше истинска чест и благословение да проведем такъв задълбочен разговор с Негово ...
ohnamama.bg
Георги Малчев: Как се става успешен родител? (ВИДЕО)
Успехът, Личността, Отговорността – три основи на родителството, които откриваме в новата книга ...
5 часа
Актьорът, изиграл Рон в „Хари Потър“, е осъден да плати 1,8 млн. британски лири след съдебен спор
Звездата от филмите за Хари Потър Рупърт Гринт трябва да плати 1,8 милиона британски ...
6 часа
У нас или в чужбина: Къде празнуването на Нова година ще ни излезе по-изгодно
Остава месец до Нова година, когато стотици хиляди българи тръгват на път. По-скъпо ...
6 часа
В Япония прокурор се извини на невинен мъж, очаквал екзекуцията си 56 години
В Япония прокурор поднесе лични извинения на невинен 88-годишен мъж, осъден на смърт ...
7 часа
Вучич отрича сръбско участие във взрива срещу водоснабдителния канал за Косово
Сърбия "недвусмислено отрича каквото и да е участие в неотдавнашната атака" срещу ключов ...
7 часа
България участва в глобална операция за борба с пиратското съдържание
Правоприлагащите органи в Европа, подкрепени от Европол и Евроюст, разбиха една от ...
7 часа
България избира победителя в Big Brother тази вечер
Зрителите ще определят големия победител в Big Brother по време на грандиозния финал на ...
8 часа
Солун вече има метро (СНИМКИ)
Системата на метрото във втория по големина град в Гърция Солун беше официално открита ...
8 часа
Крайова е на второ място в класация за най-красив коледен базар в Европа (СНИМКИ)
За втора поредна година общината на румънския град Крайова спечели второ място в класацията ...
9 часа
Задържани и пострадали след поредните протести в Грузия
Грузинските власти заявиха днес, че полицията е арестувала 107 души, участвали в снощните ...
10 часа
Експлозия повреди водния канал, захранващ основните електроцентрали на Косово
Експлозия, избухнала снощи, повреди канал в Северно Косово, доставящ вода на две въглищни ...
11 часа
Стан след „Игри на волята“: Кръв повръщам, храна не връщам
Актьорът Станислав Христакев е поредният участник, напуснал “Игри на волята” на крачка ...
11 часа
Катастрофа ограничава движението по пътя Пловдив – Карлово
Временно движението по път Пловдив – Карлово в района на село Граф Игнатиево е ограничено ...
12 часа
Милена Драгийска: Стартираме информационна и образователна кампания „Хранене с мисъл”
Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Lidl България, разказва за изграждането ...
12 часа
ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на НС
ДСБ издига кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на 51-вото ...
12 часа
„Хизбула“ ще почете с церемония убития си лидер Хасан Насралла
Ливанското шиитско движение "Хизбула" ще почете днес с церемония убития си лидер Хасан ...
13 часа
Катастрофа между два камиона в Луковитско, има загинали
Двама шофьори на камиони загинаха при катастрофа в Луковитско тази нощ, съобщи Габриела ...
14 часа
Русия е обещала допълнителна военна помощ на Сирия
На Сирия беше обещана допълнителна руска военна помощ, за да се помогне на сирийската ...
14 часа
Мъж е открит мъртъв на жп линията в района на гара „Подуяне“ в София
Мъж е открит мъртъв на жп линията в района на гара "Подуяне", научи БНР от свои източници ...
15 часа
Не се наспиваш? Ето какво се случва с твоето тяло
Сънят е изключително важен за нашето здраве – физическо и психическо. Той играе ключова ...
15 часа
Тир катастрофира и затвори пътя Русе - Велико Търново
Тежкотоварен автомобил с румънска регистрация затвори пътя Русе - Велико Търново ...
15 часа
Проучване разкри 3 рискови фактора, които могат да доведат до инсулт
Ново проучване разкрива, че 3 рискови фактора са свързани с тежки инсулти, като два ...
15 часа
В Иран: Психиатрична клиника за непокорните жени
В Иран ще бъде създаден психиатричен център за жени, които не се обличат по ислямските ...
16 часа
Андреевден е, какви са вярванията
Българската православна църква отбелязва деня на св. ап. Андрей Първозвани (Андреевден).
Апостол ...
16 часа
След голямата авария: Пускат парното в някои от засегнатите квартали на София
Очаква се до днес следобед да бъде пуснато парнотото на абонатите в квартал "Яворов" ...
16 часа
Радостин напусна Big Brother преди големия финал
Радостин се раздели с Къщата на Big Brother на крачка от големия финал, който ще бъде излъчен ...
16 часа
Eдин от най-важните суперхранителни продукти и неговите ползи за здравето
Гъбите са изключително полезни за здравето ни и се считат за един от най-важните суперхранителни ...
17 часа
Маслото и олиото са стоките, които са поскъпнали най-много тази година
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 ...
17 часа
Не сте изпълнили целите си за 2024? Ето ценни съвети как да завършите годината с увереност
Понякога в края на годината хората не успяват да постигнат всичко, за което са мечтали ...
17 часа
Райската ябълка - плодът, който носи здраве и красота
Райската ябълка е плод, който не само впечатлява със своя вкус, но и със своите полезни ...
17 часа
6-те типа изневяра и причините за тях
Според проучванията около 25% от мъжете и 15% от жените изневеряват на партньорите си, ...
17 часа
Снежен уикенд: Жълт и оранжев предупредителен код за страната
Жълт и оранжев код за снеговалежи на места у нас в събота (30 ноември). Предупредителни ...
1 ден
Зеленски предлага край на войната срещу членство в НАТО
За да се сложи край на „горещата фаза на войната“, е необходимо да се предложи членство ...
1 ден
Слави Трифонов разкри дали ще склони да оттегли кандидатурата на Силви Кирилов
Силви Кирилов ще остане предложението на ИТН за председател на 51-вия парламент, обяви ...
1 ден
ДАНС наложи забрана на Антон Зингаревич да влиза в България
ДАНС е забранил на Антон Зингаревич, президент на "Ботев" (Пд), да влиза в България. Това ...
1 ден
Кошмарът на стоматолога: Тези 6 храни ще унищожат зъбите ви
Зъболекар разкри кои храни е по-добре да не се ядат, за да запазим здравата си усмивка ...