Започна обновлението на Летния театър, отварят го за фестивали до есента
Започна обновлението на Летния театър, отварят го за фестивали до есента / Така трябва да изглежда обновеният Летен театър, според предварително изготвен проект.

Стартира обновлението на Летния театър и това е най-амбициозната задача на търновския кмет за 2012 г. Арх. Матей Савов работи върху архитектурния проект. Когато проектът бъде готов, ще е ясно точно колко средства ще са нужни за възстановяването на театъра. "Плановете ни са през пролетта там да започнат ремонтите дейности, а наесен да отворим театъра", обяснява зам.-кметът по културата Ганчо Карабаджаков. Кметът вече се е договорил с няколко фирми за перманентна реклама на това място, както и с такива, които са готови да спонсорират бъдещия ремонт.

Част от фестивалите и събитията, които досега общината организираше и провеждаше в парковите пространства, ще бъдат пренасочени в театъра. След реновирането на парковете с европейски пари, те вече не могат да бъдат използвани за нищо повече от разходки и места за отдих, според правилата на финансиращите програми.

Царевец, Арбанашките църкви и Никополис ад Иструм са следващите културни обекти, които Община Велико Търново ще си поиска от държавата. Превръщането на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов" от държавен в общински също е в плановете на този кметски екип.

„Идеята ни за театъра е в малко по-дългосрочна перспектива, защото общината трябва да се замогне, но е въпрос на време да подпишем 10-годишни договори за Царевец и Арбанашките църкви", каза още Ганчо Карабаджаков. По думите му за историческия хълм е нужно само документно да се решат въпросите със собствеността, за да получи Общината този обект за стопанисване и експлоатация.

В началото на януари тази година кметът на общината Даниел Панов подписа договор с Министерството на културата за църквата „Св. 40 мъченици". Така на практика Общината вече е стопанин на груповия археологически недвижим паметник „Великата лавра", част от която е и храмът. До този момент с емблематичния паметник се разпореждаше Националният исторически музей в София. Според Даниел Панов решението за предоставяне на църквата е особено важно за В. Търново, защото ще позволи управлението на обекта да стане по-оперативно и по-ефективно.

Храмът ще бъде включен във всички туристически маршрути и ще привлича много нови посетители от страната и чужбина. Ще стане част от проекти за подобряване на прилежащата туристическа инфраструктура. Обектът ще присъства във всички рекламни материали, презентации и участия в международни туристически борси. Същото важи и за Царевец, за Арбанашките църкви и Никополис ад Иструм. "Туроператорите чакат единствено да ремонтираме пътя до там, който е отсечка от две километра, за да пренасочат туристическия си поток към римския град. Интересът към този обект е огромен", коментира Ганчо Карабаджаков.