Барит Майнинг отваря през април завод за метализирани пелети в Лом. Това е третото производство, реализирано от „РУА груп" - най-голимията инвеститор в крайдунавският град пред последните 7 години. Холдингът се ръководи от украинския бизнесмен Виктор Деменюк, който лично водеше конференцията по представяне на третия и последен инвеститорски проект в Лом. На нея бяха поканени депутати от регион Монтана, представителите на местната и държавната изпълнителна власт, общински съветници и журналисти.
Технологията, която ще бъде приложена, за да се произведат мелничните тела, ползвани в черната металургия, е плод на научна разработка в последните 4 години, заяви Деменюк и не се прилага никъде в Европа. Преработването на металосъдържащата суровина с минерален характер е двустепенно и това го прави по-икономично, за разлика от повечето съществуващи технологии, където процесът преминава през 6 степени.
За завода в Лом е закупена корпусна пещ от „Кремиковци". Инсталацията ще произвежда 50 хиляди тона пелети годишно и ще бъде обслужвана от 110 души. При новата технология ще се отделят по 15 кубически метра топла вода на час, която ще бъде използвана вероятно за някакво селскостопанско производство, засега не е много ясно какво точно.
Преструктурирането е в основата на дългосрочното развитие на една икономика, счита Деменюк, европейските проекти могат да дадат определен тласък, но не и да решат проблемите в бъдеще. Сега е времето за въвеждане на нови научни разработки. След закриването на металургичния гигант „Кремиковци" България е транзитна страна за метализирани пелети. От тази година може да започне износ на суровината за черната металургия.
Третият завод не застрашава околната среда, увериха както създателите му така и директорът на регионалната инспекция на МОСВ в Монтана Деница Славкова. „Ние сме добре запознати с това, което се прави в производствата на „РУА груп" и това което предстои", каза тя.
Холдингът стъпва в Лом през 2005 година с изграждане на завод за производство на метални тръби. Година по-късно започва да работи и фабрика за метали. Всеки един от заводите, включително третият, се управлява от отделна фирма в рамките на „РУА груп". Инвестициите, направени досега в Лом, са 25 милиона лева и са разкрити 500 работни места.
„За да няма притеснения за хората, сме готови всяка година да правим Ден на отворените врати и да дискутираме проблеми, ако има такива", каза Деменюк. „Не ни е необходим успеха просто като успех. За нас е важно той да е справедлив, конкурентен и социално отговорен. Спазваме законовите изисквания и параметри, защото всяка засечка и грешка се заплаща със сериозни щети", каза още инвеститорът.