Повече от 6000 българчета се нуждаят от семейства, защото животът им преминава в социалните институции у нас. Научни доказателства показват, че месец, прекаран в дом, уврежда децата и забавя развитието им с три месеца. Това каза Александър Миланов, автор на книгата „Детство без сълзи", която беше представена в предаването „Неслучайни срещи" по Дарик. Приоритет на държавата е закриването на домовете и извеждането на децата в приемни семейства или връщането им при родните, което поставя предизвикателство пред обществото да отвори домовете и сърцата си за чуждите деца, допълни Александър.
Според него проблемите на осиновяванията у нас са свързани с това, че българите имат високи

Книгата „Детство без сълзи" представя историите на българчета, които са изоставени в социални домове. В първата част авторът разказва историята на Ангел. Ангелчо е събирателен образ на малките деца, които се раждат в една болница и отиват в сиропиталището. Докато расте Ангел, покрай него се редуват и преминават много други деца с техните истории и лелки, с тяхното разбиране. Книгата на Александър нееднозначно казва, че държавата не може да е добра майка и тези функции не са й присъщи.
Във втората част на сборника авторът разказва истории на приемни родители от цялата страна. В тях ясно прозират обичта и грижата, които поправят счупеното в сиропиталищата детство.
Предговорите на книгата са написани от социалния антрополог Харалан Александров и ръководителя на Центъра за алтернативни грижи към НБУ Галина Маркова.
Книгата „Детство без сълзи" се продава с благотворителна цел. Набраните средства ще бъдат инвестирани в закупуването на инвалидна количка за малкия Бисер от с. Старцево, Златоградско. Той е с детска церебрална парализа. Наскоро Александър и негови приятели помогнаха на братчето на Бисер - Марти, да се върне у дома. Марти беше изоставен от майка си, но социалните върнаха седеммесечното бебе у дома.
Книгата можете да закупите чрез онлайн заявка на сайта www.detstvo.eu.
Чуйте какво още каза Александър Миланов в предаването „Неслучайни срещи" по Дарик с водещ Петя Царевска.