Съединението прави силата - тази максима доказаха 70 британски собственици на апартаменти в ски курорта Банско, пише в. "Дейли мейл".
След серия от съдебни битки, заплахи и арести двугодишният спор на британците, инвестирали пари в апартаменти в България, приключи с успех за тях. 70-те инвеститори вече имат достъп до жилищата си и са получили нотариалния акт за тях. Те са платили 6 милиона лири за имотите.
Победата се смята за толкова значима, че най-висшият британски дипломат в България ще присъства на победоносно парти следващия уикенд в комплекса Четири сезона в Банско, отбелязва вестникът. Там се намират апартаментите на британците, посочва БТА.
70-те британски собственици не можеха да стигнат до апартаментите си, след като влиятелен местен бизнесмен пое контрола над целия комплекс и отказа да им връчи ключовете.
Финансовият съветник Пол Хесъл, от Хоршам, в Западен Съсекс, който два бъди беше арестуван от българската полиция по време на опитите на британците да получат достъп до апартаментите си, казва, че според британския консул в София това е първият случай, в който британски жертви на имотни измами в България са се обединили и са спечелили делото си.
Проблемът с хотелския комплекс в Банско и собствеността на британците възникна заради това, че собствениците, вече бивши съдружници - Надя Събева и Ренета Качъшка са в съдебна битка. Надя Събева изтъргувала с партньора си Роман Романов 70 процента от жилищната площ от комплекса, без да уведомят Качъшка, като подправили дружествени документи и поставили фалшиви подписи върху тях от нейно име. По случая се води наказателно и гражданско производство в Районен съд - Разлог и в Окръжния съд в Благоевград.
Пред прокуратурата Качишка твърди, че съдружниците й Надя Събева и Роман Романов са източили от фирмените банкови сметки голямата парична сума, ползвайки неистински документи, като са фалшифицирали подписа й.
Адвокатът на измамената Ренета Качъшка заяви, че с фалшифицирани подписи при издаването на нотариален акт Надя Събева и Роман Романов са продали на друга своя фирма луксозните апартаменти в хотел "Четири сезона". Качъшка, която в момента живее в Лондон, е измамена от бившите си съдружници в "Четири сезона" с над 1 400 000 евро.
Измамените британци излязоха на серия протести в България и Лондон през 2010 г. Те се оплакаха от съдебната система в страната ни и настояха правителството да се намеси в тяхна защита. През март 2010 година британците, които са собственици на повечето жилища в комплекса, бяха принудени да извикат ключар и да проникнат със сила в жилищата си, за да могат най-после да влязат във владение на имотите си.