Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по схема "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития", операция "Социална инфраструктура" беше подписан между кмета на община Троян Минко Акимов и зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Така фонансиране получава проектът "Провеждане на иновативно културно събитие в община Троян - Български фестивал на сливата".
Предвиденото в рамките на проекта се основава на събитие, което съществува в културния календар на общината. Това е празникът на сливата и сливовата ракия, който има дългогодишни традиции. Този празник през годините е най-посещавания спрямо останалите празници, но въпреки това не обхваща различни социални групи - той основно е бил фокусиран върху възможността местните хора да представят домашно приготвени храни от сливов плод и производство на сливова ракия. Това частично обяснява защо младите хора не се чувстват обхванати от празника. С изпълнението на този проект се цели преосмисляне на съществуващия празник в иновативно събитие.
Кое е новото при неговата реализация обясниха от пресцентъра на Община Троян. Ще се въведе нова проблематика, свързана с опазването на околната среда при отглеждане на сливовия плод и здравословния начин на живот, въвежда се и нова интерпретация на темата за традиционното производство на сливова ракия в Троянско. След подписването на договора ще се възродят културните традиции, ритуали от бита и поминъка на населението чрез демонстрации, представяне чрез формите на изкуството, организиране на еко и образователни акции. Събитието е възможност за включване на младите хора, безработни, хора с увреждания /като необхваната група/, като ги подкрепи в създаването на културни продукти и артистични произведения чрез реализирането на творчески работилници за изработването на символи на фестивала.
Ще бъдат привлечени посетители от други общини от региона и от страната, имащи тематични празници - Кюстендил, Карлово, Севлиево, Кнежа, Смилян. В новия формат на фестивала се предвижда да бъдат поканени и участници от чужбина - представители на общини от Балканските страни и ЕС, които традиционно също произвеждат храни от сливи и сливовица като Унгария, Сърбия, Босна, Херцеговина, Чехия.
Самото събитие излиза извън рамките на 2 дни и придобива характер на фестивал с национално значение. Празникът ще бъде с по-дълга продължителност - около 2 седмици.
Стойността на проекта е 330 388,50 лв., която включва двукратно провеждане на иновативното събитие за периода на реализиране на проекта, създаване на 6 творчески продукта в различните жанрове - музикално, танцувално, театрално изкуство, открити граници между творци, професионалисти и аматьори и възможност за съвместна работа. Също по проекта ще бъдат изградени 3 рампи за достъп на хора с увреждания до централния площад в Троян и ще бъде подменена каменната настилка на експозиционното пространство, което ще се използва за демонстрационните дейности в рамките на фестивала. Със средствата се предвижда да бъде закупено и доставено за ползване сценично оборудване - модулна сцена, осветление и озвучаване, което да може да осигури нуждите на публика от минимум 1000 човека.
Периодът за реализиране на проекта е 18 месеца, допълват от Община Троян.