15 млн. лв. ще бъдат осигурени за приемна грижа в България до 2014 г. по проект, разработен от Агенцията за социално подпомагане, в партньорство с общините. Средствата ще бъдат отпуснати по схема на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", съобщи във Велико Търново Даринка Янкова, зам.-изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане.
Приемната грижа да се развие като социална услуга, предоставяна от общините, е основната цел на проекта "Приеми ме", който се очаква да стартира най-късно през септември. Идеята му е да подкрепи цялостната реформа по затваряне на домовете и осигуряване на алтернативна семейна грижа за децата в лицето на приемните семейства. Акцент ще бъде поставен върху специализацията на професионалните приемни семейства и изграждането на професионална приемна комисия, която ще разглежда и оценява приемните родители.
Чуйте подробности за новия проект в звуковия файл.
Проектът има за цел още да разработи финансов стандарт за приемната грижа, тоест да бъде изчислено колко струва тази услуга, за да може тя да стане държавно делегирана дейност към общините. В момента един приемен родител получава месечна заплата от 312 до 360 лв. в зависимост от боря на децата, които отглежда. Допълнително за издръжка получава от 195 до 260 лв. на месец, според възрастта на детето.
Досега приемната грижа в България се развива по различни проекти само от неправителствени организации. Един от най-мащабните обхваща девет области, реализира се от края на 2009 г. и ще приключи до няколко месеца. Той се нарича „Разширяване на модела на приемна грижа в България" и се финансира от УНИЦЕФ. От старта на проекта до сега са набрани, обучени и утвърдени над 250 семейства, в които са настанени 220 деца.
Над 700 са приемните семейства в цялата страна, в които се отглеждат 644 деца. Велико Търново беше домакин на среща на приемни семейства от няколко области в България, които обсъдиха въпроси за нормативната уредба, аспекти при отглеждането на децата, връзките с биологичните родители и осиновяването им.