Осама бин Ладен: най-издирваният терорист
Осама бин Ладен: най-издирваният терорист / снимки: Reuters

Започнал като финансист на ислямистите, Бин Ладен става вдъхновител на джихада срещу САЩ.

Осама бин Ладен, чиято смърт бе потвърдена от президента на САЩ Барак Обама, беше най-издирваният човек в света от 10 години - след атентатите от 11 септември 2001 г., организирани от лидера на „Ал Кайда", отбелязва Франс прес.

Бин Ладен произхожда от богато саудитско семейство. Гради кариера на ислямистки финансист и се сражава със съветските войски в Афганистан. Впоследствие се радикализира и става вдъхновител на световен джихад срещу Запада.

Осама е дванайсетото дете на строителния магнат Мохамед бин Ладен, невероятно забогатял имигрант от Йемен. Нищо не подсказва, че ще стане революционер и ще се превърне в най-издирвания човек в света - мразен от едни, възхваляван и тачен от други. Роден в Рияд през 1957 г. (няма потвърждение за точната дата), Осама бин Ладен следва строителство и търговия в престижния университет "Крал Абдул Азиз" в Джеда, където от 1973 г. контактува с ислямистки групи.

Тогавашните му приятели го описват като благочестив и затворен младеж, прилежно залягал над основните писания на уахабизма - крайно строго течение в сунитския ислям, разпространен в родната му страна. Бъдещето му изглежда ясно очертано: да се влее в редиците на семейния търговски клан с многобройни филиали. Но след като войските на Москва нахлуват през 1979 г. в Афганистан, той откликва на зова за джихад, твърде популярен навремето в Саудитска Арабия и всички държави от Персийския залив.

Осама бин Ладен найиздирваният терорист
netinfo

С благословията на саудитските власти Осама бин Ладен се заема да организира логистичната подкрепа за афганистанските муджахидини. Събира средства, кръстосвайки Арабския полуостров, и се установява в Пешавар - пакистанска тилова база на антисъветската съпротива. Там среща и бъдещия си наставник - палестинецът Абдула Азам - един от основните организатори на партизанската дейност срещу съветските сили.

Започват да прииждат доброволци, предимно араби. Бин Ладен ги посреща и ги разпределя. За целта съставя база данни, която с годините прераства в организация, позната като „Ал Кайда" или "Базата".

В битките си срещу съветските сили (макар и твърде рядко водени с оръжие в ръка) той получава косвена помощ от ЦРУ, което го субсидира чрез пакистанските тайни служби. След изтеглянето на съветските войски от Афганистан през 1989 г. Бин Ладен се завръща като герой в родината си, където изнася в джамии и медресета множество лекции за успехите на джихада.

След инвазията на Ирак на Саддам Хюсеин Кувейт през 1990 г., последвана на следващата година от оглавявана от Съединените щати военна операция за освобождаване на емирството, той предлага на крал Фахд да изтласка нападателите от полуострова с помощта на своя "ислямски легион" - ветерани от Афганистан. Саудитският монарх отказва и Осама бин Ладен се чувства предаден - според него, свещената му родна земя е омърсена от присъствието на хиляди американски войници.

Подразнени от неговите критики и подкрепата за опозицията, през 1992 г. саудитските власти отнемат паспорта на Бин Ладен. Получил разрешение от властите в Хартум, той се установява в Судан.

Американските разузнавания започват да подозират, че финансира тренировъчни лагери за подготовка на терористи. Междувременно Бин Ладен публикува "фетви" с критики срещу САЩ и саудитското кралско семейство; съответно през 1994 г. Рияд му отнема саудитското гражданство.

Осама бин Ладен найиздирваният терорист
netinfo

Подложен на международен натиск, през 1996 г. Судан настоява Бин Ладен да напусне страната. Заедно с хората си, оръжието и екипировката той се премества в Афганистан, откъдето продължава да разпространява антиамерикански призиви - все по-радикални, точно преди талибаните да завземат властта в Кабул.

Осама бин Ладен организира в страната лагери за подготовка на терористи, в които събира хиляди мъже от мюсюлманския свят. Планира поредица от смъртоносни атентати и става обществен враг номер едно в САЩ.

Най-зрелищните му терористични акции преди тези на 11 септември 2001 г. датират от август 1998 г., когато взривява едновременно с коли бомби американските посолства в Танзания и Кения (224 жертви).

След като рухва Световният търговски център, САЩ организират мащабна хайка, за да издирят шефа на „Ал Кайда". Предлагат 25 милиона долара, после 50 милиона като награда за всяка информация, която би довела до залавянето му.

В края на 2001 г. американските сили навлизат в Афганистан, но терористичният лидер успява да оцелее. За последен път е забелязан от очевидци през ноември 2001 г. в южната афганистанска провинция Кандахар.

Разузнаванията от региона, а също и западните служби, дълго време смятаха, че Осама бин Ладен се укрива в граничната зона между Афганистан и Пакистан. В частни разговори обаче експертите споделяха, че нямат никаква сериозна следа. (БТА)