Почасовата заетост опира и до навиците на работодателите
Почасовата заетост опира и до навиците на работодателите / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Работодателите не могат да организират добре труда и затова все още почасовата заетост не е навлязла толкова в България, заяви за Дарик Светлозар Петров, управител на един от най-големите сайтове за търсене и предлагане на заетост. По думите му, ако възможността се прецизира в Кодекса на труда, първи ще реагира секторът на услугите.

В момента хората, които работят почасово, са ангажирани около 20 часа седмично, заяви за Дарик Людмил Памукчиев, който работи в специализиран сайт за почасова заетост. „Горе-долу една средна тарифа, може би на ден 3,50 лв. средно“, обясни той заплащането.

Според Светлозар Петров работодателите се затрудняват да организират труда при такъв тип заплащане. „Опира до навици на работодателите и желание за използване на такъв тип работна сила. Защото когато използваш такава работа, изисква друг тип организация на труда“, коментира той.

Точно обратната е позицията на Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Според него почасовата ставка трябва изцяло да замени минималната работна заплата. Това от отдавна е предложение на бизнеса: вместо минимална работна заплата, да има минимална почасова ставка, която да е различна за различните браншова, тъй като условията са различни, обясни той.

Синдикатите реагират остро на евентуално премахване на минималната работна заплата, но са категорични, че почасовият труд трябва да се регламентира по-добре в българското законодателство.