ЕК засилва натиска върху държавите за интеграцията на ромите
ЕК засилва натиска върху държавите за интеграцията на ромите / снимка: Reuters, архив

Европейската комисия поиска от държавите членки на Европейския съюз да поемат ясен ангажимент за по-добрата интеграция на ромите, най-вече чрез записването на децата на училище и допълни, че конфликтът с Франция през 2010 година е позволил да се "събуди" Европа по този въпрос.

"Положението във Франция през миналото лято беше необходим призив за събуждане, защото в онзи момент всички в Европа си дадоха сметка, че европейските граждани имат права и че тези права трябва да се прилагат", подчерта еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг, представяйки предложенията за по-добра интеграция на ромите.

През есента на 2010 година Рединг влезе в остър конфликт с френското правителство във връзка с връщането на румънски и български роми от Франция, като еврокомисарката дори направи сравнение с преследването на евреите от нацистите, припомня БГНЕС. В крайна сметка Париж прие да промени закона си, за да интегрира по-добре европейските правила за връщането в родината им на европейски граждани и да избегне процедура за дискриминация.

В представения днес проект изпълнителният орган на ЕС иска от правителствата на ЕС да й представят до края на 2011 година национални стратегии, конкретизиращи как смятат да интегрират по-добре ромските си общности в областта на образованието, осигуряването на жилище, здравните грижи и заетостта. Особен акцент се поставя върху записването на децата в училище. Брюксел иска всички деца от ромската общност "да завършват поне начално училище", докато в момента те са само 42 процента спрямо средно 97,5 процента за останалите деца от европейските държави.

"Поради това призоваваме правителствата да запретнат ръкави. Но Комисията очаква ромите също да положат усилия. Ромската общност трябва да пожелае да излезе от бедността", заяви Рединг. Предвижда се също така да бъдат обучени хиляда ромски "посредници", които да говорят със семействата. "Постоянното изключване на роми е неприемливо в Европа през 21-ви век, изградена на принципите на равенството, демокрацията и правовата държава", заяви еврокомисарят по социалните въпроси Ласло Андор.